Учені створили надточний атомний годинник

Нову розробку Vector Atomic уже випробували на борту корабля в Тихому океані.

Команда фізиків та інженерів компанії Vector Atomic, виробника навігаційного та комунікаційного обладнання, розробила новий вид атомних годинників. Творці називають його найточнішим і найнадійнішим серед аналогів. Пристрій уже випробували на борту корабля в Тихому океані, повідомляє Tech Xplore.

Оскільки інструменти на борту кораблів стали більш досконалими, технології, що лежать в їхній основі, стали все більше залежати від точного часу. Йдеться, зокрема, про навігацію радіосистем, що використовують GPS. У таких системах дуже невеликі тимчасові неточності під час вимірювання поширення сигналу між супутниками можуть призвести до помилок позиціювання в сотні метрів. Такі помилки призводять до серйозних наслідків, особливо якщо до ситуації залучені військові кораблі.

У наші дні кораблі покладаються на атомний годинник. Він досить надійний, щоб працювати на судні, що розгойдується на хвилях, але далеко не такий точний, як атомний годинник, який використовують у дослідницьких лабораторіях. У рамках нового дослідження команда Vector Atomic розробила годинник, який допоможе подолати цю різницю.

Створений годинник заснований на використанні молекул йоду, що коливаються. Він важить 26 кілограмів і при цьому досить компактний – він підходить для використання практично на будь-якому судні. Група розробників стверджує, що їхній пристрій приблизно в 1000 разів точніший за годинник, який використовують нині на більшості кораблів.

Під час розробки годинника фізики та інженери компанії співпрацювали з військово-морським флотом Нової Зеландії. Вони перевірили годинник на борту корабля HMNZS Aotearoa, який протягом трьох тижнів здійснював звичайні судноплавні операції в Тихому океані.

Дані випробувань засвідчили, що годинник був майже таким самим точним, як і під час лабораторних випробувань: він тримав час із точністю до 300 трильйонних часток секунди в будь-який день.

Дослідники заявили, що продовжують працювати над годинником. Вони планують зробити його досить маленьким, щоб він поміщався навіть на борту невеликих навігаційних супутників.

Більше публікацій за темою