Учені розкрили секрет яскравого забарвлення тропічних птахів

Спільний предок усіх птахів міг мати різноколірне пір’я.

Міжнародна група вчених зі США, Бельгії та Нідерландів дізналася причину яскравого забарвлення птахів, що населяють тропічні регіони Землі. Дослідження опубліковано в науковому журналі Nature Ecology and Evolution.

Фахівці довгий час не могли зрозуміти, чому в тропіках мешкає велика кількість різноколірних пернатих. Також було неясно, як барвисті птахи взагалі там з’явилися. Тобто, чи виникло кольорове пір’я під час еволюції в тропічному поясі, або ж предки яскравих птахів прибули в регіон з інших місць.

Колір у тварин утворюється двома основними способами: пігментами і структурами. Клітини виробляють пігменти, такі як меланін, який відповідає за чорне і коричневе забарвлення.

Крім того, структурний колір виникає через те, як світло відбивається від різних структур клітин. Іризація, райдужне мерехтіння, яке змінюється залежно від того, як світло падає на об’єкт, є прикладом структурного кольору.

У новому дослідженні вчені проаналізували базу даних із 9409 птахів, щоб вивчити поширення забарвлення по всьому світу. Потім фахівці об’єднали дані про забарвлення і поширення пернатих з уже наявним генеалогічним деревом, заснованим на ДНК, показавши, як усі відомі види птахів пов’язані один з одним.

Команда дійшла висновку, що перші барвисті птахи прибули в тропіки з інших регіонів, а потім їхнє потомство розділилося на більшу кількість різних видів.

Моделювання також показало, що у спільного предка всіх сучасних птахів могло бути яскраво забарвлене пір’я. Він жив 80 млн років тому наприкінці крейдяного періоду.

Більше публікацій за темою