Учені з’ясували, як кажани отримали здатність літати

Американські вчені проаналізували дані про кістки кінцівок кажанів і ссавців, що планують. Виявилося, що для ссавців, які літають, і ссавців, які планують, характерні відносно довгі передні кінцівки й коротші задні. Автори припустили, що предки сучасних кажанів подовжили передні кінцівки та навчилися спершу планувати, а потім – літати. Дослідження опубліковано в журналі PeerJ.

Кажани – єдині ссавці, які літають. Досі вченим через недостатню кількість скам’янілостей невідомо, як еволюціонували кажани та як вони отримали здатність до польоту.

Американські дослідники вирішили перевірити гіпотезу про те, що кажани спершу навчилися планувати й тільки потім – повноцінно літати. Вони проаналізували дані про кістки кінцівок чотирьох вимерлих кажанів і 231 іншого ссавця, який вміє планувати.

Виявилося, що у тварин відносно довгі передні кінцівки й коротші задні. Остання особливість характерна для мишей і деревних ссавців, що шугають. Зокрема для білки-летяги. Вчені змоделювали можливий розвиток від ссавців, які планують, до кажанів, які повноцінно літають. Ймовірно, кажан отримав свою здатність шляхом подовжених передніх кінцівок – завдяки їм тварина перейшла від планування до польоту.

«Наші знахідки підтверджують гіпотезу про те, що кажани походять від предків, що шугають, і закладають морфологічну основу для розуміння польоту кажанів. Однак ми підкреслюємо, що необхідні додаткові скам’янілості, щоб по-справжньому розкрити таємниці цього чудового еволюційного переходу», – розповів Кріс Лоу, співавтор дослідження з Вашингтонського університету, США.

У майбутньому вчені планують провести додаткові дослідження і з’ясувати, як на еволюцію польоту мишей вплинули генетичні та екологічні чинники.

Більше публікацій за темою