Учені з Токійського університету встановили генетичні механізми, завдяки яким гренландські акули живуть понад 400 років і майже не хворіють на рак. Дослідники розшифрували геном цієї дивовижної істоти та виявили унікальні особливості, пов’язані з імунним захистом. Про це йдеться в попередній публікації дослідження, розміщеній на сервері bioRxiv.
У геномі гренландської акули (Somniosus microcephalus) науковці виявили більшу кількість копій генів, відповідальних за активацію важливого імунного шляху NF-κB. Цей шлях виконує ключову функцію в захисті організму від запалень і пухлин.
«Оскільки імунні реакції, запалення й утворення пухлин істотно впливають на старіння і тривалість життя, збільшення кількості генів, пов’язаних із сигнальним шляхом NF-κB, може бути пов’язане з довголіттям гренландської акули», — пояснює професор Шіґехару Кіносіта з Токійського університету.
Гренландські акули — справжні довгожителі серед хребетних тварин. Ці морські мешканці досягають статевої зрілості лише у віці близько 150 років, а загальна тривалість їхнього життя може сягати понад 400 років. Попри таке довге життя, вони рідко страждають від онкологічних захворювань.
Дослідники розшифрували геном цих акул, визначивши точно 37 000 генів, що становить приблизно 86,5% довжини геному. Порівняння з іншими видами акул показало суттєві відмінності. Зокрема, китова акула (Rhincodon typus) і бамбукова акула білоплямиста (Chiloscyllium plagiosum), які живуть лише 54 і 25 років відповідно, мають значно меншу кількість генів, пов’язаних із сигнальним шляхом NF-κB.
Цікаво, що подібну генетичну особливість нещодавно виявили й в інших довгожителів — червоних морських їжаків (Mesocentrotus franciscanus), які можуть жити понад 100 років.
Вивчення цих генетичних механізмів може мати важливе значення для розуміння процесів старіння та розвитку раку в людей. Подальші дослідження допоможуть з’ясувати, чи можна застосувати ці знання для створення нових методів лікування онкологічних захворювань.
Читайте також: 10 цікавих фактів про акул
Гренландські акули — не лише найдовговічніші хребетні на планеті, а й одні з найбільших хижаків у північних морях. Вони можуть виростати понад шість метрів завдовжки й важити більше тонни. Ці тварини мешкають у холодних глибоких водах, що ускладнює їх вивчення. Вони ведуть повільний спосіб життя, що, ймовірно, також сприяє їхньому довголіттю.
Варто зауважити, що це не перше відкриття, пов’язане з феноменальним довголіттям гренландських акул. Раніше міжнародна група науковців з’ясувала, що обмінні процеси в м’язах цих тварин залишаються незмінними впродовж усього життя. Це може бути ще одним вагомим чинником їхнього унікального довголіття.