Який найбезпечніший вид транспорту у світі за статистикою

У світі щодня відбуваються мільйони поїздок різними видами транспорту. Передбачити напевно, коли й де станеться фатальний інцидент, майже неможливо. Але спираючись на статистику, можна приблизно оцінити ймовірність ризику для різних способів пересування. Розповідаємо, який транспорт вважають найбезпечнішим, а щодо якого варто бути особливо уважним.

Найбезпечніший вид транспорту за статистикою

Найбезпечнішим транспортом у світі є літаки. За статистикою, імовірність загинути в авіакатастрофі набагато нижча, ніж ризик потрапити в смертельну ДТП, зокрема дорогою до аеропорту, або розбитися на електробайку. Серед наземного транспорту одним із найбезпечніших є потяги, а їхній найближчий конкурент — круїзні лайнери. А от безумовним лідером в антирейтингу безпеки, як і раніше, залишаються особисті засоби пересування: автомобілі, мотоцикли, велосипеди й різноманітні електричні двоколісні транспортні засоби.

- Реклама -

Звідки такі дані? Статистику безпеки видів транспорту ведуть по-різному. Наприклад, в абсолютних значеннях, коли беруть дані щодо пригод і кількості загиблих у них за рік. Такі зведення зазвичай оприлюднюють статистичні служби й міністерства, відповідальні за пасажирські перевезення. Ще один спосіб, який дає змогу приблизно зрівняти між собою всі види транспорту, — облік фатальних інцидентів на мільйони кілометрів шляху.

Найпоширеніша формула обчислює коефіцієнт смертності на 100 млн миль, або 160 млн км подорожі (або на млрд км). Також існують підходи, у яких враховують загибель на транспорті на 100 тис. осіб, певну кількість транспортних засобів або годин, проведених у дорозі.

У кожному випадку кінцеві дані можуть дещо відрізнятися; іноді різницю визначає регіональна специфіка (десь більше автівок, в інших країнах пасажири частіше літають). Але загалом світова тенденція майже однакова. Ось який вигляд має рейтинг безпеки для різних видів транспорту:

  1. Літаки. Коли йдеться про безпеку повітряного транспорту, найчастіше мають на увазі цивільні комерційні рейси за регулярними маршрутами (без урахування приватної авіації). Дані за останні 50 років свідчать, що ймовірність загибелі під час аварії літака становить близько 0,00001%. Коефіцієнт смертності в повітрі дорівнює від 0,05 до 0,08. Ще одне наочне порівняння наводять експерти галузі: за даними ІАТА (Міжнародна асоціація повітряного транспорту), у середньому людині потрібно здійснювати перельоти щодня впродовж 10 тис. років, щоб потрапити в аварію хоча б з одним смертельним наслідком. Але це зовсім не виключає того, що аварії з літаками трапляються, зокрема з великою кількістю жертв.
  2. Потяги. Залізничний транспорт може похвалитися винятковою стабільністю щодо безпеки й водночас високим рівнем довіри від пасажирів. Показник смертності для потягів коливається в діапазоні 0,09-0,6. Це майже можна порівняти з літаками, але є важлива відмінність: потягам пасажири довіряють більше, вважаючи літаки менш безпечними.
  3. Морські та річкові лайнери. Подорож на великому пасажирському кораблі або теплоході — ще один безпечний спосіб пересування й відпочинку. Імовірність, що круїзний лайнер затоне, вкрай мала. Наприклад, від часу трагедії «Титаніка» у світі затонуло трохи більше ніж 20 повнорозмірних круїзних суден. А до найчастіших причин загибелі під час перебування на борту морського лайнера належать падіння за борт, убивства або природна смерть пасажира.
  4. Автомобілі. Коефіцієнт смертності для приватних автомобілів один із найвищих: у різних джерелах наводять оцінки в 3,1 або 2,5. Але найбільш наочними в цьому випадку є абсолютні значення. Наприклад, за даними Національного управління безпеки руху на автошляхах США, у середньому на рік на дорогах трапляється майже 13 смертей на 100 тис. осіб. Ще більш тривожною є статистика ВООЗ: у всесвітній організації підрахували, що щороку у світі внаслідок ДТП обриваються життя близько 1,19 млн осіб.
  5. Двоколісний транспорт. У цій категорії традиційний лідер — мотоцикли. Коефіцієнт загибелі становить близько 15. Але окремий інтерес становлять так звані засоби індивідуальної мобільності (ЗІМ) — це різноманітні електричні велосипеди та самокати. Їхнє регулювання на дорогах загального користування поки що не визначено остаточно, а час статистичних спостережень малий порівняно з іншим транспортом. Проте, за окремими даними, коефіцієнт кількості смертельних випадків на них становить 36,41. Важливо й те, що кількість смертельних випадків із ЗІМ — одна з тих, що найшвидше зростають.
Літак у повітрі
© Pixabay

Чому літак — найбезпечніший вид транспорту

Тому, що літаки протягом багатьох років утримують звання найбезпечнішого транспорту у світі, є кілька пояснень. Це пов’язано зі специфікою регулювання й нагляду в авіагалузі, а також конструкцією повітряних суден.

Літаки мають найповніше оснащення системами безпеки, і майже всі вони дублюються. Іншими словами, якщо вийде з ладу гідравлічне керування, то його замінить інша механічна або електронна система. Втрата працездатності відразу всіх систем малоймовірна й можлива в разі серйозної катастрофи, руйнування судна.

Наприклад, на борту Airbus A320 є одразу два незалежні електрогенератори змінного струму з приводом від двигуна. А також аварійний генератор, що працює від турбіни, та здатний забезпечувати електроенергією всі основні системи літака й додаткові батареї живлення.

Як літають літаки

Пересування літака повітрям — це результат впливу на нього одразу кількох фізичних сил. Їхні комбінації разом зі швидкістю забезпечують відрив лайнера від землі та подальший рух на обраній висоті. Наприклад, крила літака мають таку форму, щоб повітря швидше рухалося над верхньою частиною крила. Коли повітря рухається швидше, його тиск зменшується. Тому тиск на верхню частину крила менший, ніж на нижню. Ця різниця створює силу, яка підіймає крило у повітря.

Сам собою цей процес перерватися практично не може. Але певні дії можуть вплинути на безпеку польоту. Одна з найчастіших причин — помилка пілота.

Проте комерційна авіація залишається безпечною, і у світовій історії є приклади, коли за рік не відбувалося жодної фатальної аварії з великими літаками. Ба більше, є випадки, коли вдавалося посадити лайнер і зберегти життя пасажирів за найнеймовірніших умов. Наприклад, за відмови всіх двигунів. Одним із таких випадків стало «Диво на Гудзоні», коли екіпаж A320 зміг приводнити лайнер практично в центрі Нью-Йорка.

Який вид транспорту найнебезпечніший

За світовою статистикою, найнебезпечнішим видом транспорту є приватні автомобілі. Здебільшого це пов’язано з тим, що їх загалом набагато більше. За різними оцінками, глобальний автопарк налічує понад мільярд машин, з яких більшість — легкові.

Щодня у світі відбувається щонайменше 70 млн поїздок за кермом, які в середньому тривають близько 15 хвилин. У цей час водій здебільшого відповідає за свою безпеку, безпеку пасажирів та інших учасників руху.

Але варто зазначити, що за останні десять років автомобільна галузь зробила суттєвий поступ у питаннях безпеки. З’явилося багато електронних систем, що забезпечують безаварійну їзду: система курсової стійкості, протибуксувальна система, датчики наближення. Головними причинами фатальних дорожніх аварій, як і раніше, залишаються дії водія: керування транспортом у нетверезому стані, перевищення швидкості або нехтування іншими правилами дорожнього руху.

- Реклама -

Більше публікацій за темою