Упродовж сотень років телескопи дозволяють людству складати карти зоряного неба й розгадувати таємниці космосу. Астрономи знали про існування інших планет у Сонячній системі ще до винаходу телескопів, проте саме ці пристрої допомогли нам уперше побачити одну дуже віддалену сусідку. Про першу планету, відкриту за допомогою телескопа майже 250 років тому, розповів HowToGeek.
За даними видання, варто насамперед пояснити одну важливу особливість. У нічному небі навіть неозброєним оком можна побачити багато планет: від Меркурія та Венери до Сатурна, Юпітера й Марса. Людство спостерігало за ними ще від початку цивілізації, хоч і не вміло відрізняти їх від зірок.
Через це наука не знає точної дати першого спостереження за цими п’ятьма планетами. Їх, імовірно, вперше помітили задовго до появи писемності, і багато людей визнавали їхнє існування ще до винаходу телескопів — навіть попри те, що тоді планети неможливо було роздивитися в усіх подробицях. В істориків є документи, які засвідчують, що людство знало про ці п’ять планет щонайменше в 1500 році до нашої ери.
А от із віддаленішими планетами ситуація дещо інша. З технічного погляду, Уран (і, теоретично, Нептун) видно неозброєним оком за ідеальних умов. Однак вони настільки далекі, а їхнє світло таке тьмяне, що до винаходу телескопів ніхто не міг збагнути, чим вони були насправді. Саме Уран став першою планетою, виявленою за допомогою телескопа, або першим «далеким сяйвом», яке визначили як планету завдяки телескопу.

Хто відкрив Уран
За цим досягненням стояв британський астроном Фредерік Вільям Гершель. Хоча телескопи з’явилися 1608 року, він 1774-го сконструював власний, після чого протягом дев’яти років досліджував зоряне небо. Гершель не шукав конкретно планети — він вивчав небосхил загалом і укладав атлас об’єктів у різних туманностях. Однак 1781 року, спостерігаючи за сузір’ям Близнюків, він помітив новий, невідомий об’єкт.
Науковий процес тривав кілька тижнів і охоплював численні дискусії з іншими астрономами, але зрештою в об’єкті розпізнали планету, якій дали ім’я Уран. Для контексту: подія була доволі важливою для астрономії, бо Уран став першою новою планетою, знайденою в нашій Сонячній системі з давніх часів. Тож Гершель швидко здобув славу в наукових товариствах і навіть став придворним астрономом британського короля Георга III.
Чи потрібен телескоп для спостереження за Ураном
Знову ж таки, якщо міркувати суто з технічного погляду, то ні, телескоп для спостереження за Ураном не потрібен. За надзвичайно сприятливого збігу обставин його можна побачити й без спеціального обладнання. Але варто пам’ятати, що він перебуває на неймовірно великій відстані від Землі й ще далі — від Сонця, через що Уран майже не відбиває світло в наш бік. Не кажучи вже про те, що синювато-зелене сяйво не дуже вирізняється в нічному небі.
Найкращий час для спостережень за Ураном — листопад-грудень, хоча для оптимальних умов потрібен надзвичайно низький рівень світлового забруднення. Через це спостереження без телескопа досить складні.