Nature Astronomy: щомиті в осяжному космосі народжується близько 3 тис. зірок.
Міжнародна група астрономів зі США, Німеччини та Франції розкрила, яким чином газопилові диски навколо молодих зірок підтримують розвиток світила і допомагають створювати планети. Дослідження опубліковано в науковому журналі Nature Astronomy.
Команда зібрала спостереження за чотирма системами з протопланетними дисками. Аналіз даних показав, який вигляд могла мати наша Сонячна система за часів свого утворення близько 4,6 млрд років тому.
Учені підрахували, що в осяжній частині космосу щосекунди утворюється 3 тис. нових зірок. У своєму «дитинстві» ці об’єкти називаються протозорями.
Згодом газопиловий «кокон» навколо новонародженої зірки сплющується і передає світилу достатньо маси, щоб запустити процес синтезу водню в гелій.
Донедавна вчені не знали, яким чином газопилова маса підживлює зірку, оскільки для цього протопланетний диск, що обертається, повинен був втратити свій кутовий момент.
У новій роботі вчені з’ясували, що диск втрачає інерцію через сильні космічні «вітри», викликані магнетизмом. Ці турбулентні процеси витягають газ із поверхні диска, забираючи кутовий момент.