Це призведе до катастрофічних наслідків для клімату.
Система течій Гольфстрім може зникнути вже 2025 року, і це призведе до катастрофічних кліматичних наслідків, наводить дані нового наукового дослідження газета The Guardian.
Йдеться про Атлантичну меридіональну оборотну циркуляцію (АМОЦ) – одну з основних систем циркуляції океану на Землі, що перерозподіляє тепло на нашій планеті та має великий вплив на клімат. Найвідомішою течією в циркуляції є Гольфстрім – тепла морська течія в Атлантичному океані.
Повідомляється, що через глобальне потепління АМОЦ вже перебуває у своєму найслабшому стані за останні 1600 років, і дослідники виявили ознаки наближення до переломного моменту ще 2021 року. Тоді стало відомо, що Гольфстрім сповільнився до рекордних за останнє тисячоліття значень, і вчені обґрунтували це антропогенним впливом на природу.
Згідно з новим аналізом, кліматична катастрофа може трапитися в часовому відрізку між 2025 та 2095 роками, найімовірніший пік – у 2050 році, якщо глобальні викиди вуглецю не буде скорочено. І якщо щодо часових періодів думки різних учених розходяться, пише видання, то в іншому дослідники сходяться: загроза руйнування АМОЦ викликає крайнє занепокоєння і має мотивувати максимальне скорочення викидів вуглецю.
АМОЦ переносить теплу воду океану на північ, де вона охолоджується й опускається на глибину, приводячи в рух атлантичні течії. Але приплив прісної води через прискорене танення крижаної шапки Гренландії та інших джерел все більше пригнічує течії.
Руйнування АМОЦ призведе до серйозних кліматичних наслідків, залишивши без дощів Індію, Південну Америку і Західну Африку. Посиляться шторми, знизиться температура в Європі, підвищиться рівень моря на східному узбережжі Північної Америки. Під загрозою опиняться тропічні ліси Амазонки та крижані щити Антарктики, наводить The Guardian думку дослідників.
«Я думаю, що нам слід дуже турбуватися. Це буде дуже велика зміна. Система функціонує вже 12 тис. років», – наголосив професор Копенгагенського університету, керівник нового дослідження Петер Дітлевсен.
Система руйнувалася і відновлювалася повторно в циклі льодовикових періодів, що відбувалися у відрізку від 115 тис. до 12 тис. років тому, пояснив учений.