Палеонтологи знайшли в Антарктиді рештки комахи, що існувала понад 200 мільйонів років тому. Це перша знахідка тріасової комахи на континенті, яка підтверджує давню різноманітність антарктичної фауни. Про це йдеться у статті, нещодавно опублікованій у науковому журналі Antarctic Science.
Міжнародна експедиція науковців з Аргентини та Німеччини, що працювала у 2018-2019 роках на півночі Землі Вікторії, виявила фрагмент крила давньої комахи в тріасових пісковиках та аргілітах. Знахідка датується верхнім тріасом (237-201,3 мільйона років тому) і належить до підродини Permochoristidae із ряду скорпіонових мух.
Виявлений зразок – це відбиток крила довжиною 8,2 міліметра з характерним жилкуванням та краями, хоча основа крила не збереглася. Дослідники визначили таксономію комахи саме за візерунком жилкування.
Комахи підродини Permochoristidae були поширені в пермському періоді (298,9-251,9 мільйона років тому), але почали вимирати на початку тріасу, ймовірно, під час масового вимирання видів. Повністю вони зникли в юрському періоді, витіснені іншими групами. Варто зазначити, що ця антарктична знахідка розширює ареал проживання цієї підродини до всесвітнього масштабу – представників Permochoristidae раніше знаходили на всіх континентах, крім Антарктиди.
Примітно, що зразок виявили на поверхні листка однієї з прадавніх рослин – вчені ідентифікували у формації вимерлі види Dicroidium і Linguifolium.
Хоча в Антарктиді раніше знаходили рештки комах з інших періодів – юрських жуків із Землі Вікторії, довгоносиків часів неогену та сліди комах на рослинності верхнього крейдяного періоду на Південних Шетландських островах – із тріасового періоду досі не було виявлено жодного викопного безхребетного.
Як підкреслюють автори статті, це перша комаха, знайдена в Антарктиді, що датується тріасовим періодом. Раніше передбачалося, що така рідкість пояснюється крайніми широтами, де різноманітність комах нижча, ніж, наприклад, в Африці, тобто ближче до екватора. Однак у фахівців інша думка: найімовірніше, палеонтологи просто пропускали такі дрібні скам’янілості. Ця знахідка відкриває нові перспективи для вивчення еволюції комах та розвитку екосистем Антарктиди протягом мільйонів років.
Сучасна фауна крижаної антарктичної пустелі надзвичайно бідна порівняно з минулими епохами. Сьогодні найбільшою сухопутною твариною тут вважається безкрилий чорний комар-дзвінець Belgica antarctica, який є ендеміком континенту. Однак у давні часи Антарктида була оселею для різноманітної фауни, включаючи динозаврів і численних комах.
Цікаво, що Антарктида продовжує відкривати палеонтологам свої таємниці. Нещодавно вчені виявили рештки стародавнього птаха Vegavis iaai, який мешкав на теренах сучасної Антарктиди близько 69 мільйонів років тому. Майже повністю збережений череп, знайдений у породах на антарктичному півострові, може бути найдавнішим свідченням існування водоплавних птахів на нашій планеті.