Science Advances: предки людини перестали плазувати не з першого разу.
Ранні предки ссавців більше нагадували рептилій через кінцівки, розташовані з боків від тіла. У новому дослідженні вчені з’ясували, як ссавці, зокрема й люди, отримали кінцівки, які росли вниз, і піднялися вище над землею. Результати опубліковані в журналі Science Advances.
Перехід до вертикальної стійки сучасних ссавців (як у людей, собак і коней) – ключовий момент в еволюції. Він зажадав серйозної зміни в анатомії та роботі кінцівок.
Щоб дізнатися подробиці переходу, вчені використовували дані викопних тварин, які жили на чотирьох материках у період, що охоплює 300 мільйонів років. Вони змоделювали біомеханіку ранніх ссавців. Аналіз показав, що перехід до вертикальної стійки був складним і нелінійним, і стався набагато пізніше, ніж вважалося.
Наприклад, поступ назад до «рептильної» пози стався у ссавців під час пермського вимирання, коли було знищено 90% видів. Тоді стали домінувати динозаври, і предки ссавців опинилися в тіні. Це сповільнило їхню еволюцію і перехід до вертикальної пози.
Критичним фактором у вертикалізації стали сильні кінцівки. Без них ссавці не змогли б триматися у вертикальній позі та просто падали б. Вчені змогли встановити й інші характеристики, необхідні для вертикальної пози ссавців. Вони можуть лягти в основу нових роботів, здатних орієнтуватися в складній або нестабільній місцевості.