Учені з’ясували, чому кажани стійкі до коронавірусу

У клітинах кажанів немає структур, що захищають геном SARS-CoV-2.

Група вчених з Інституту Вайтхеда і Массачусетського технологічного інституту (обидва в США) виявила, що фібробласти (клітини сполучної тканини) кажанів дають змогу їм протистояти вірусу SARS-CoV-2 без розвитку сильного запалення. Результати роботи опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

- Реклама -

Учені пояснили, що під час проникнення вірусів у клітини перші переналаштовують їхні механізми для створення вірусних частинок. У більшості тварин імунна система активує свою вроджену відповідь для боротьби з інфекцією, проте іноді це призводить до надмірного запалення і пошкодження тканин. На відміну від них, у кажанів цей процес відбувається інакше, що дає їм змогу переносити SARS-CoV-2 та Еболу без серйозних наслідків для здоров’я.

Під час дослідження вчені порівняли реакцію клітин кажанів і людини на зараження коронавірусом. Було виявлено, що фібробласти кажанів не продукують інфекційні вірусні частинки, попри реплікацію (копіювання) РНК вірусу. Електронна мікроскопія показала відсутність структур, необхідних для розмноження вірусу в цих клітинах.

Крім того, дослідники виявили, що у кажанів до зараження вже активовані особливі антивірусні гени, які контролюють вироблення інтерферонів – білків, що стимулюють імунну відповідь. Це дозволяє їхньому організму швидко пригнічувати віруси. Однак така система захисту не універсальна – клітини кажанів уразливі для деяких інших вірусів, таких як вірус Зіка.

- Реклама -

Більше публікацій за темою