Міжнародна група науковців з Великої Британії, США та Німеччини здійснила важливе відкриття на дні Атлантичного океану біля узбережжя Африки. Як повідомляється в науковому журналі Nature Communications Earth & Environment, дослідники отримали тривимірні зображення кратера Надір, що дозволило встановити його походження та вік.
Згідно з результатами дослідження, кратер Надір має діаметр близько дев’яти кілометрів і утворився внаслідок зіткнення Землі з великим метеоритом приблизно 66 мільйонів років тому. Учені припускають, що діаметр астероїда, який залишив цей кратер, становив 450-500 метрів. Космічне тіло врізалося в Землю на швидкості близько 72 тисяч кілометрів на годину під невеликим кутом.
Нові дані дозволили науковцям відтворити картину перших хвилин після падіння астероїда. Енергія вибуху була настільки потужною, що розплавила гірські породи й створила зону ураження, яка охопила тисячі квадратних кілометрів. Крім того, катаклізм спричинив утворення гігантського цунамі висотою 800 метрів, яке перетнуло Атлантичний океан.
Особливий інтерес викликає той факт, що кратер Надір утворився приблизно в той самий час, що й значно більший 180-кілометровий кратер Чикшулуб біля берегів півострова Юкатан у Мексиці. Нагадаємо, що саме падіння 10-кілометрового метеорита, яке утворило кратер Чикшулуб, вважається причиною глобального вимирання динозаврів та більшості інших форм життя на Землі.
Це відкриття має велике значення для розуміння історії Землі та космічних катаклізмів, які впливали на розвиток життя на нашій планеті. Подальші дослідження кратера Надір можуть надати додаткову інформацію про події, що відбувалися в той критичний період історії Землі, коли відбулося масове вимирання видів.