Вони впевнені: супутникам Ілона Маска Starlink слід насамперед пройти ретельну екологічну експертизу.
Вчені закликали американський уряд призупинити подальші запуски низькоорбітальних інтернет-супутників, доки не буде проведено всебічне дослідження для оцінки їхньої екологічної шкоди.
Федеральна комісія США зі зв’язку (FCC) видала SpaceX ліцензію на запуск майже 12 тисяч інтернет-супутників Starlink – це більш ніж удвічі перевищує кількість усіх інших апаратів над нашою планетою. Але і цього Ілону Маску мало – його компанія просить дозволити їй запустити ще понад 20 тисяч супутників.
Понад 100 дослідників космосу звернулися до голови Космічного бюро FCC Джулі Кірні з листом, у якому висловили стурбованість швидким зростанням угруповання низькоорбітальних супутників.
«Екологічна шкода від запуску і згоряння стількох супутників неясна. Це тому, що федеральний уряд не провів екологічної експертизи, щоб зрозуміти наслідки. Що ми знаємо – так це те, що більше супутників і більше запусків призводять до більшої кількості шкідливих газів і металів у нашій атмосфері», – йдеться у зверненні.
Термін служби супутників Starlink – близько п’яти років, після чого вони згорають в атмосфері. Речовини, що виділяються при цьому, можуть порушити тонкий баланс елементів і молекул у верхніх шарах атмосфери, стурбовані автори листа.
Вони нагадали, що правила видачі дозволів на запуск створено майже чотири десятиліття тому, і регулятор занадто відстав від бурхливого розвитку космічних технологій.
Невдоволення вчених викликає і ще один наслідок різкого зростання кількості супутників у небі – перешкоди астрономічним спостереженням.
«Уявіть собі відкриту книгу – і велику смугу, намальовану поперек сторінки маркером. Ось що вони роблять», – поскаржився Девід Джуітт, професор астрономії Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, який підписав лист.
За його словами, все частіше доводиться перезнімати одні й ті самі ділянки космосу через супутникові сліди або прибирати їх на комп’ютері.
Starlink раніше вже отримував подібні претензії та став наносити на свої супутники спеціальне покриття проти відблискування.