Науковці виявили в затоці Мак-Мердо гігантську вулканічну губку (Anoxycalyx joubini), якій, ймовірно, понад 15 тисяч років. Це відкриття свідчить, що вона є однією з найстаріших живих тварин на планеті. За результатами 22-річного дослідження вчені встановили, що ці морські організми ростуть надзвичайно повільно та можуть досягати двох метрів у довжину. Про це повідомляє науковий портал IFLScience.
Попри свою нерухомість, ці давні морські створіння є важливими для екосистеми Антарктики. Їхній міцний скелет дозволяє витримувати значні обсяги води, що протікають через них щодня, забезпечуючи як живлення самої губки, так і фільтрацію води. Крім того, губки є прихистком для менших морських істот, підтримуючи біорізноманіття регіону.
Щоб визначити вік губок, науковці створили спеціальні математичні моделі. Вони враховували особливості росту цих організмів та зміни природних умов регіону впродовж тисячоліть.
«Під час останнього льодовикового максимуму, приблизно 18-22 тисячі років тому, рівень моря був на 105-130 метрів нижчим за сучасний. Це могло призвести до того, що середовище існування цих губок опинилося над поверхнею води», — пояснила морська біологиня Сюзанна Гатті, яка брала участь у дослідженні.
Науковиця зазначила, що саме через ці геологічні особливості жоден морський безхребетний у цьому регіоні не може бути старшим за 15 тисяч років. Це робить виявлені гігантські вулканічні губки одними з найдавніших організмів на нашій планеті.
До речі, Антарктика продовжує дивувати науковців своїми таємницями. Нещодавно палеонтологи виявили рештки стародавнього птаха Vegavis iaai, який мешкав на території сучасної Антарктиди близько 69 мільйонів років тому. Унікальна знахідка майже повністю збереженого черепа, виявлена в породах на антарктичному півострові, може бути найдавнішим свідченням існування водоплавних птахів на Землі.