Науковці виявили скам’янілості нового представника родини ігуанодонтів у шарах гірських порід Лузитанського басейну. Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в науковому журналі Journal of Systematic Palaeontology.
Виявлений динозавр належить до групи рослиноїдних ігуанодонтів, які вирізнялися дзьобоподібним щелепним апаратом і міцною будовою тіла. Вік скам’янілостей сягає пізнього юрського періоду – їм близько 150 мільйонів років. Особливістю знахідки стало те, що палеонтологи натрапили на рештки істот різного віку.
«Ми гадали, що різноманіття цієї групи динозаврів уже добре вивчене у верхній юрі Португалії, і це відкриття свідчить, що нам ще багато чого належить дізнатися», – зазначив головний автор дослідження Філіппо Марія Ротаторі.
Науковці наразі не дали формальної назви новому виду. «Оскільки немає надійного діагнозу, ми не створюємо для нього новий формальний вид на цьому етапі», – зазначили дослідники у своїй роботі.
Вже зараз учені відзначають, що цей динозавр був надзвичайно важким і міцним порівняно з іншими ігуанодонтами, які мешкали в тому ж регіоні – драконіксом та евздріозавром.
Особливу цінність має знахідка менших, відокремлених стегнових кісток, що вказує на присутність динозаврів різних вікових груп.
«Це перший випадок, коли ми знайшли різні вікові групи цього виду динозаврів у Португалії, що відкриває нові можливості для досліджень», – наголосив Бруно Каміло з Лісабонського університету.
Дослідники помітили схожість нового динозавра з ігуанодонтними видами, знайденими в Північній Америці й інших частинах Європи. Це підтверджує припущення, що Піренейський півострів міг слугувати важливим міграційним мостом між континентами в юрський період. «Відкриття підкреслює більше різноманіття, ніж передбачалося раніше, серед ігуанодонтів пізньої Юри», – відзначили науковці.
Мігель Морено-Азанса з Університету Сарагоси (Іспанія) зауважив, що дослідження стало можливим завдяки міжнародній співпраці: «Це дослідження – наслідок плідної роботи кількох європейських інститутів і місцевих організацій, що опікуються збереженням геологічної та палеонтологічної спадщини Португалії».
Лузитанський басейн здавна славиться багатством палеонтологічних знахідок. Попри це, нинішнє відкриття свідчить, що регіон і далі приховує важливі сліди життя доісторичних істот.
Хоча новий вид ще не отримав офіційної назви, він вже розширює наукові уявлення про розмаїття рослиноїдних динозаврів пізнього юрського періоду. Ця знахідка також увиразнює важливість європейського континенту в їхній еволюційній історії.
Варто зазначити, що ігуанодонти – це група рослиноїдних динозаврів, які жили в мезозойську еру й були одними з перших динозаврів, яких науковці виявили ще в XIX столітті. Вони належать до більшої групи орнітоподів – двоногих рослиноїдних динозаврів, які мали дзьобоподібний щелепний апарат, пристосований для зрізання рослинної їжі.
Відкриття нових видів рослиноїдних динозаврів трапляються й в інших частинах світу. Нещодавно група китайських палеонтологів виявила рештки нового виду рослиноїдних динозаврів, який є найдавнішим представником птахотазових динозаврів в Азії. Ці знахідки разом із португальським відкриттям поглиблюють наше розуміння еволюції та поширення різних груп динозаврів на планеті в мезозойську еру.