Палеонтологи знайшли нові скам’янілі рештки археоптерикса у відкладеннях формації Мернсхайм на півдні Німеччини. Це вже дванадцятий екземпляр цього роду, вік якого становить близько 149 мільйонів років. Дослідження опубліковано в журналі Fossil Record, а коротко про нього розповідає Sci.News.
Фрагментарно збережений скелет виявили в травні 2019 року у відкладеннях формації Мернсхайм у Мюльгаймі, на півдні Німеччини. Знахідка є третім зразком археоптериксів, знайденим у цій геологічній формації.
«Скелет складається з правої передньої кінцівки та плеча, а також фрагментів лівої передньої кінцівки та обох задніх кінцівок», — повідомляють палеонтологи. За розмірами новий екземпляр відповідає зразкам із Дайтінга, Мюнхена й Термополіса, він належить до зразків археоптерикса середнього розміру.
Археоптерикс (Archaeopteryx) — пернатий птахоподібний динозавр, що мешкав у юрському періоді, приблизно 150 мільйонів років тому. Він традиційно вважається першим відомим птахом, хоча нещодавнє відкриття в Китаї ставить цю теорію під сумнів.
«Археоптерикс зіграв вирішальну роль у суперечці про теорію еволюції загалом і про походження птахів зокрема», — каже доктор Крістіан Фот з Університету Ростока.
Для цього роду характерні примітивні особливості, як-от гострі численні зуби та довгий кістковий хвіст. За розміром археоптерикса можна порівняти з євразійською сорокою.
Палеонтологи виявили морфологічні відмінності всередині роду, зокрема в пропорціях зубів і кінцівок. Морфологічні відмінності всередині роду, зокрема в пропорціях зубів і кінцівок, дають підстави припустити, що археоптерикс зазнав еволюційних змін і міг розгалузитися на різні види впродовж цього періоду.
Упродовж 150 років рід Archaeopteryx вважався єдиним представником юрського періоду, що належить до Paraves — клади теропод, яка включає птахів та їхніх найближчих родичів: дромеозаврідів і троодонтид, додав палеонтолог.