Археологи з Університету Макгілла, використавши лідарне сканування, знайшли в Мексиці стародавнє місто сапотеків, площа якого перевищує 360 гектарів. У місті знайдено понад 1100 будівель, зокрема храми, майданчики для ритуальних ігор та масштабну систему укріплень. Про це повідомляється на сайті Heritage Daily.
Дослідження здійснювали в околицях Гієнголи – поселення сапотеків XV століття, розташованого на півдні мексиканського штату Оахака. Науковці використовували технологію Light Detection and Ranging (LiDAR), яка дозволяє створювати детальні тривимірні карти місцевості за допомогою лазерного сканування з повітря. Спеціальний сканер, встановлений на борту літака, надсилає на землю імпульси лазерного світла, які, відбиваючись від елементів ландшафту, повертаються назад. За цими даними створюється тривимірна цифрова карта місцевості.
Результати сканування показали, що раніше відоме археологам як невелике поселення насправді було потужним укріпленим містом. Дослідники вже задокументували чотири кілометри оборонних стін і розгалужену мережу доріг. У місті помітна соціальна стратифікація – окремі квартали призначалися для еліти та простих жителів. Особливо вирізняються численні храми та майданчики для ритуальної гри в м’яч, що були важливими елементами культурного життя сапотеків.
«Хоча до цієї місцевості можна дістатися пішки, вона прихована під щільним пологом джунглів. Визначення справжніх масштабів міста традиційними методами зайняло б роки польових досліджень. Натомість завдяки технології дистанційного зондування нам вдалося виконати це завдання лише за дві години», – пояснює співавтор дослідження Педро Гільєрмо Рамон Селіс.
Назва міста «Гієнгола» перекладається як «великий камінь». Воно правило за військову фортецю сапотеків – корінної цивілізації, що виникла в долинах Оахаки близько 700 року до нашої ери. Археологи вважають, що укріплення з’явилися незадовго до початку іспанської колонізації, коли сапотеки протистояли експансії ацтеків.
За історичними даними, між 1497 і 1502 роками саме біля Гієнголи відбулася вирішальна битва між сапотеками та ацтеками. Вже 1521 року сапотеки підкорилися конкістадору Ернану Кортесу.
«Завдяки відносно молодому віку міста – приблизно 500-600 років – воно збереглося надзвичайно добре. Під час прогулянки джунглями можна побачити будинки, що й досі стоять, з дверима, коридорами та огорожами між ними. Це справжнє місто, застигле в часі, яке дає уявлення про життя сапотеків до глибоких культурних змін, спричинених приходом іспанців», – додає Селіс.
Це не єдина значуща археологічна знахідка в Мексиці останніх років. Раніше археологи з Національного інституту антропології та історії виявили в стародавньому місті Тетеліхтіке церемоніальний комплекс, який, імовірно, був гігантською астрономічною обсерваторією. Вік споруди становить приблизно 2000 років.