Космічний телескоп Gaia, який упродовж десяти років створював карту Чумацького Шляху й зібрав дані про майже два мільярди зір, завершив свою активну місію та перейшов на віддалену орбіту навколо Сонця. Про це йдеться в офіційному повідомленні Європейського космічного агентства (ЄКА).
Телескоп, який вирушив у космос 2013 року, створив вичерпну мапу нашої галактики, визначивши розташування, рухи й особливості мільярдів зоряних об’єктів. Завдяки цій роботі науковці змогли розгадати численні таємниці космосу та здійснити важливі астрономічні відкриття.
За роки своєї діяльності місія Gaia накопичила винятковий обсяг даних. Телескоп виявив свідчення масштабних галактичних зіткнень, знайшов великі скупчення зір і посприяв відкриттю нових екзопланет. Крім того, апарат створив мапу мільйонів галактик і квазарів — надзвичайно яскравих об’єктів з активними надмасивними чорними дірами в осередді.
Серед здобутків місії — відкриття понад 50 карликових галактик, що обертаються навколо Чумацького Шляху, відстеження шляхів руху 150 тисяч астероїдів і виявлення щонайменше 33 чорних дір усередині нашої галактики.
Упродовж останніх років Gaia перебував на стійкій орбіті за 1,5 мільйона кілометрів від Землі, у другій точці Лагранжа. Цю ж орбітальну ділянку тепер займають новіші космічні телескопи — «Джеймс Вебб» і «Евклід». Щоб запобігти можливим навігаційним ускладненням для цих апаратів, наземна команда ЄКА скерувала Gaia на нову траєкторію.
Завершальний маневр двигунів спрямував телескоп на так звану «пенсійну» орбіту навколо Сонця, де він перебуватиме на відстані щонайменше 10 мільйонів кілометрів від Землі впродовж наступного століття.
Попри завершення орбітальної частини місії, наукова робота з даними Gaia триватиме. Вчені й надалі аналізуватимуть масиви інформації, отримані від телескопа. Очікують, що четвертий каталог зір представлять 2026 року, а остаточний, який підсумує 10,5 років спостережень, планують завершити до 2030 року.
Отже, хоч сам апарат більше не надсилатиме даних і тихо кружлятиме навколо Сонця, наукова спадщина Gaia живитиме нові астрономічні відкриття впродовж наступних десятиліть.