Сонечка або божі корівки — невеликі жуки з яскравим забарвленням. Їх можна побачити в садах, парках, лісах і навіть помешканнях. Ці комахи допомагають стримувати кількість шкідників, тому їх цінують у сільському господарстві. Розповідаємо, скільки живуть сонечка, чим вони харчуються та чи можна тримати їх удома.
Як виглядає сонечко: опис із фото
Сонечко — комаха ряду твердокрилих. Поширені в Україні сонечка належать до найбільшої підродини Coccinellinae. Сонечко семикрапкове — найпоширеніший вид родини на території нашої країни. Серед ознак Coccinellinae можна виокремити такі:
- Розмір. У середньому дорослі сонечка сягають 5-8 мм завдовжки.
- Тіло має овальну, ближчу до круглої, форму. Опукле, гладеньке, не вкрите волосками.
- Крила. У сонечок є пара крил і надкрил. Останні вирізняються яскравим візерунком у вигляді цяток або інших форм.
- Забарвлення. Сонечка бувають не лише червоні (Adalia bipunctata, Coccinella septempunctata), а й помаранчеві (Coccinella undecimpunctata), жовті (Propylea quatuordecimpunctata), коричневі (Myrrha octodecimguttata), чорні (Oenopia bissexnotata) та навіть рожеві (Oenopia conglobata).
- Кількість цяток. Кількість цяток на надкрилах не пов’язана з віком сонечка, а свідчить про належність до певного виду. За назвами деяких жуків можна зрозуміти, скільки в них цяток. Наприклад, Adalia bipunctata має дві цятки — по одній на кожному надкрилі, а Myrrha octodecimguttata — 18. Деяких сонечок замість цяток прикрашають симетричні візерунки у вигляді абстрактних плям (Coccinella hieroglyphica, Oenopia conglobata).
- Кількість ніг. Як і інші комахи, сонечка мають шість лапок.

Скільки живуть сонечка
Сонечка проходять кілька стадій розвитку: яйце, личинка, лялечка та імаго (доросла комаха). Загальна тривалість їхнього життя залежить від виду, кліматичних умов і наявності їжі. Здебільшого сонечка живуть близько одного року. Самиця відкладає від 25 до 85 яєць, прикріплюючи їх до зворотного боку листя. Приблизно через десять днів вилуплюються личинки. За місяць личинка переходить у стадію лялечки (триває близько 15 днів), а потім перетворюється на звичного нам жука. Частину свого життя комаха перебуває в зимовій сплячці й прокидається на початку весни.
Чому божа корівка так називається
Точне походження назви комахи невідоме, але існує кілька версій. Найімовірніше, епітет «божа» пов’язаний із тим, що жук нешкідливий для людини. За іншою теорією, слово підкреслює вміння комахи швидко повзти вгору і злітати «на небо». Другу частину назви теж пояснюють по-різному. Найвідоміша версія — під час небезпеки жук виділяє помаранчеву рідину («молочко»). Також, можливо, комаха стала «корівкою» через плямисте забарвлення, подібне до багатьох травоїдних. Наукова назва сонечок — кокцинеліди (Coccinellidae). У перекладі з латинської coccineus означає «червоний».
Англійською сонечко називається ladybug. Друга частина — bug — перекладається як «жук». Lady — звертання до Богородиці, яку в християнській традиції часто зображували в червоному вбранні. Ще одна версія: раніше європейські фермери молилися Діві Марії про добрий урожай і захист від шкідників, яких їдять сонечка. У деяких європейських мовах назва комахи теж пов’язана з релігією. Наприклад, німецьке Marienkafer — «жук Діви Марії». Можна припустити, що одна з назв цього жука, що використовується в Україні, також пов’язана з Богородицею.
Як називається самець сонечка
У «чоловіка» сонечка немає окремої назви. Зовні самці й самиці дуже схожі, але можуть дещо відрізнятися будовою лапок або візерунком на передньоспинці.
Що їдять сонечка
Сонечка — хижаки, але й рослинну їжу вони теж споживають. Їхній раціон у природі не надто відрізняється від домашнього. Розповідаємо, що входить до меню сонечок.
Чим харчуються сонечка в природі
Сонечок можна побачити в лісах, на луках, у полях, у садах та в містах.
Сонечка їдять комах-шкідників:
- попелицю;
- кокцид;
- павутинних кліщів;
- трипсів;
- щитівок;
- цикадок.
Також до їхнього раціону входять:
- м’які фрукти;
- пилок;
- нектар;
- еризифові гриби (паразити, що живуть на рослинах).
Деякі сонечка живляться культурними рослинами. Наприклад, на Далекому Сході 28-крапкова корівка полюбляє ласувати посівами помідорів, огірків і картоплі.
Що сонечка їдять у домашніх умовах
Якщо ви захочете розводити сонечок і спостерігати за етапами їхнього розвитку вдома, то створіть для них придатне помешкання й забезпечте їжею. Для комфортного життя жукам підійде скляна банка об’ємом 0,75 л з металевою кришкою, що легко відкривається. На дно насипте трохи вологий пісок шаром 3-4 см. Також можна змочити паперовий рушник, покласти його в банку й змінювати, коли висихатиме. Обережно посадіть сонечок одного виду в їхню нову домівку і злегка прикрийте кришкою. Покладіть у банку рослини з попелицею, замінюючи їх раз на один-два дні. Якщо улюблену їжу сонечок важко знайти, замініть її попередньо замоченими у воді родзинками. Або візьміть ватну кульку й змочіть її в слабкому медовому розчині. Коли сонечка відкладуть яйця, перенесіть їх до іншої банки. З появою личинок годуйте їх, як і дорослих корівок, попелицею. Вона трапляється на рослинах у садах, парках або на кімнатних квітах. Навесні краще випустіть сонечок на волю.
Сонечка й попелиці: тип взаємовідносин
Попелиця — основна їжа для сонечок. За день один жук може з’їсти кілька десятків шкідників, а його личинка — у десять разів більше. Попелиця виділяє солодку рідину; заради неї за колоніями жучків «доглядають» мурахи й захищають попелицю від сонечок. Коли корівка намагається дістатися до своєї їжі, мурахи скидають її з рослини. Але завдяки своїй формі (плоскі знизу, опуклі згори) кокцинеліди можуть щільно притискатися до листя й утримуватися на ньому.
Оскільки сонечка живляться шкідниками, їх використовують для захисту рослин у садах, городах, теплицях і домашніх розсадниках. В інтернеті існують платформи, які спеціалізуються на продажу корисних комах, зокрема сонечок різних видів.

10 цікавих фактів про сонечок
- У світі існує близько 6 тис. видів сонечок, в Україні налічують приблизно 80.
- Деякі сонечка кусаються. Голодні корівки-арлекіни (Harmonia axyridis) іноді кусають людей. Може з’явитися печіння й невелике почервоніння через травні ферменти, які під час укусу потрапляють у шкіру.
- Птахи майже не їдять сонечок через те, що яскрава рідина в організмі жуків (гемолімфа) отруйна. Вони куштують комаху, розуміють, що жук непридатний для їжі, й більше не нападають. Винятком можуть бути польові горобці, які полюють на сонечок і їдять їх.
- Сонечка мешкають практично в усіх куточках земної кулі, їх немає лише в Антарктиді.
- Існують сонечка без цяток та інших візерунків на надкрилах. Жук виду Halmus chalybeus має синє забарвлення з металевим відблиском.
- Деякі види корівок — рослиноїдні (наприклад, Epilachna) і вважаються шкідниками сільського господарства.
- Одна самиця може відкласти до 600 яєць за життя.
- У давні часи слов’яни ототожнювали сонечок із небесним божеством, а татари — із сонцем.
- У різних країнах світу (США, Японії) встановлено пам’ятники сонечкам.
- З 2015 року у світі набув популярності мультсеріал «Леді Баг і Супер-кіт». Головна героїня Марінетт використовує сережки у вигляді сонечок, щоб перетворюватися на супергероїню Леді Баг.