Учені знайшли унікальну скам’янілість самки іхтіозавра віком 131 мільйон років із двома цілком сформованими зародками всередині. Це відкриття збагачує наші знання про розмноження цих прадавніх морських плазунів. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Journal of Vertebrate Paleontology.
Скам’янілі рештки морського плазуна знайшли в Національному парку Торрес-дель-Пайне на півдні Чилі ще 16 років тому. Однак лише 2022 року палеонтологи завершили повне розкопування й дослідження знахідки, яка отримала неофіційну назву «Фіона».
Комп’ютерна томографія скам’янілості виявила наявність двох зародків завдовжки близько 15 сантиметрів, що свідчить про народження доволі великих дитинчат. Це третя відома науці знахідка вагітної самки іхтіозавра з крейдяного періоду (145-66 мільйонів років тому).
«Викопна істота збереглася із винятковою докладністю завдяки швидкому похованню в осадових породах та, ймовірно, низькому вмісту кисню на морському дні, що завадило руйнуванню решток падальниками», – зазначає Live Science.
Дослідники визначили, що іхтіозавр належить до виду Myobradypterygius hauthali, який раніше науковці знали лише за уламками решток. Розміри дорослої особини сягали приблизно 3,5 метра.
Вивчення скам’янілості дало змогу вченим підтвердити важливе еволюційне пристосування: на відміну від деяких давніх іхтіозаврів, малята цього виду мали народжуватися хвостом уперед – так само як у сучасних китоподібних.
Особливу цінність для палеонтологів має також виявлення залишків останньої трапези прадавнього плазуна – дрібних риб. Такі знахідки трапляються зрідка, оскільки прямі свідчення про харчові звички іхтіозаврів доходять до нас нечасто.
Іхтіозаври – група морських плазунів, що існувала впродовж більшої частини мезозойської ери (252-66 мільйонів років тому). Зовнішнім виглядом і способом життя вони нагадували сучасних дельфінів, що є прикладом конвергентної еволюції – незалежного розвитку подібних рис у неспоріднених груп організмів під впливом схожих умов довкілля.
Варто зазначити, що дослідження іхтіозаврів активно тривають. Раніше ми повідомляли про визначення нового виду цих морських плазунів – Platypterygius elsuntuoso, який жив у давніх морях приблизно 125 мільйонів років тому. Ці відкриття дають науковцям змогу поступово відтворювати повнішу картину еволюції та розмаїття мезозойської морської фауни.