Дослідники з Університету Рокфеллера виявили унікальний варіант білка NOVA1, який пояснює, як людство розвинуло здатність до складної мови. Експерименти показали, що цей білок здатний змінювати вокальні сигнали у піддослідних тварин. Про це йдеться у статті, опублікованій у науковому журналі Nature Communications.
Учені виявили, що людський варіант білка NOVA1 має унікальну амінокислотну заміну (I197V), яка відсутня в інших приматів та архаїчних людей. Варто зазначити, що NOVA1 має вирішальне значення у розвитку нервової системи та регуляції генів, пов’язаних із функціонуванням мозку.
Використовуючи технологію CRISPR, дослідники замінили звичайний білок NOVA1 у лабораторних мишей на людський варіант. Результати показали значні зміни у вокальних сигналах, які гризуни використовують для комунікації.
«Цей ген, імовірно, є частиною масштабної еволюційної зміни, яка уможливила появу мови в ранніх сучасних людей», – наголошує керівник дослідження Роберт Дарнелл.
Порівняльний аналіз геномів неандертальців, денисівців і сучасних людей показав, що архаїчні люди мали варіант NOVA1, такий самий, як у інших тварин. Натомість у сучасних людей переважає унікальна версія цього білка.
Науковці припускають, що виявлений варіант NOVA1 спочатку з’явився в предків сучасних людей в Африці, а потім поширився разом із їхньою міграцією по всій планеті.
До речі, нещодавно вчені здійснили ще одне важливе відкриття в дослідженні походження мови. Науковці виявили, що пісні горбатих китів мають статистичні закономірності, схожі зі структурою людської мови. Наукова команда проаналізувала восьмирічні записи китових пісень біля Нової Каледонії в Тихому океані, виявивши несподівані паралелі з людським мовленням.