Китайські дослідники виявили два досі невідомі науці види динозаврів на північному сході Китаю в біотеці Джехола. Скам’янілості, знайдені в районі Лін’юань Ляонінської провінції, належать хижим тваринам, що жили на Землі близько 125 мільйонів років тому. Про це повідомляє China Daily з посиланням на дослідження, прийняте до публікації в науковому журналі National Science Review.
Новознайдені істоти отримали назви Sinosauropteryx lingyuanensis та Huadanosaurus sinensis. Останній становить новий рід і вид, що вирізнявся особливою будовою щелеп.
«Хуаданозавр мав міцні щелепи й потужні м’язи шиї, завдяки чому міг швидко вбивати здобич потужним укусом. Це давало йому змогу успішно полювати на ссавців», – пояснює головний автор дослідження Цю Жуй із Музею природної історії Китаю.
Представники Sinosauropteryx сягали довжини від 1 до 2,4 метра. Ці хижаки полювали на дрібніших ящерів, зокрема на дромеозаврів. Нове відкриття спонукає науковців переглянути систему класифікації пернатих динозаврів.
Раніше Sinosauropteryx зараховували до групи Compsognathidae, проте нині цю класифікацію визнано хибною. Дослідники пропонують запровадити окрему класифікаційну групу Sinosauropterygidae.
«Наш аналіз 504 видів тероподів показує, що синозавроптеригіди з біоти Джехола утворюють окрему гілку в лінії целурозаврів», – зазначає Ван Сяолінь з Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук.
Науковці пов’язують виявлене розмаїття динозаврів із тектонічними процесами, що відбувалися 125 мільйонів років тому. Руйнування Північнокитайського кратона спричинило утворення відокремлених рифтових басейнів, що посилило змагання між видами.
«У більшості мезозойських екосистем одна лінія динозаврів обіймала одну екологічну нішу. Але в Ляоніні синозавроптеригіди розвинули три стратегії полювання, тоді як віддалено споріднені з ними групи, як-от дромеозаври й тиранозаври, перетиналися в подібних ролях», – підсумовує співавтор дослідження Чжоу Чжунхе.
Відкриття дає важливі відомості про еволюцію пернатих динозаврів і поглиблює розуміння біорізноманіття мезозойської доби на території сучасного Китаю.
Це не перша вагома знахідка китайських палеонтологів у цьому регіоні. Раніше вчені виявили й описали новий вид птерозаврів Darwinopterus campos у західній частині тієї ж Ляонінської провінції. Дослідникам пощастило знайти майже цілий скелет летючої рептилії віком близько 160 мільйонів років. Ця знахідка, як і нещодавнє відкриття пернатих динозаврів, свідчить про неабияке палеонтологічне значення цього китайського регіону.