Науковці розшифрували еволюційне дерево молюсків і з’ясували особливості їхнього спільного предка

Міжнародна група дослідників з Іспанії, Німеччини й США відтворила еволюційний шлях молюсків, проаналізувавши геноми 77 видів цих істот. Вони з’ясували, що спільний предок усіх молюсків, зокрема равликів, кальмарів і восьминогів, мав твердий панцир, але не мав очей. Результати дослідження опубліковано в науковому журналі Science.

Молюски належать до найрізноманітніших груп тварин на нашій планеті й налічують близько 100 тисяч описаних видів. Попри це, їхні еволюційні зв’язки тривалий час залишалися нерозгаданими через суперечливі дані, отримані зі скам’янілостей, морфологічних досліджень та генетичного аналізу.

- Реклама -
Найповніше еволюційне дерево молюсків
Найповніше еволюційне дерево молюсків
Chen et al., Science 387, 1001–1007 (2025)

Створене дослідниками еволюційне дерево молюсків є наразі найповнішим. Науковці підтвердили, що всі сучасні молюски походять від спільного предка, який, найімовірніше, мав твердий панцир, ногу для пересування й спеціальний орган для живлення.

Біологи встановили, що молюски розділилися на дві основні групи: Aculifera (види поверхня тіла яких вкрита лише окремими голками — спікулами) й Conchifera (звичайні молюски з мушлями, як-от равлики, мідії та головоногі).

Моноплакофори – примітивні молюски, яких тривалий час вважали вимерлими, доки 1952 року науковці не знайшли живих представників – виявилися найдавнішою гілкою в групі Conchifera. За ними в еволюційному дереві розташувалися головоногі молюски (кальмари, каракатиці й восьминоги).

Решта представників Conchifera утворює групу Megalopodifera, до якої належать лопатоногі (мають черепашки у формі слонового бивня), черевоногі (равлики та слимаки) та двостулкові молюски (мідії, устриці).

«Тепер ми можемо скласти чіткіше уявлення про ймовірного предка всіх молюсків: від садового равлика до глибоководного восьминога», – зазначив автор дослідження, біоінформатик Науково-дослідного інституту Цзеюань Чень.

Це відкриття не лише поглиблює розуміння еволюції життя на Землі, а й свідчить про те, як сучасні геномні технології допомагають розгадати таємниці, що десятиліттями лишалися нерозкритими.

Дослідження молюсків і далі збагачує науку важливими відкриттями. Нещодавно палеонтологи з Оксфордського університету разом із китайськими колегами виявили новий вид викопних молюсків кембрійського періоду, що жив приблизно 514 мільйонів років тому. Знахідку назвали Shishania aculeata.

- Реклама -

Більше публікацій за темою