На Марсі знайшли найдовші органічні ланцюжки за всю історію досліджень планети

Марсохід Curiosity виявив на поверхні Марса органічні молекули з рекордною кількістю атомів вуглецю. Вік знахідки сягає приблизно 3,7 мільярда років, що відповідає добі, коли на Землі лише зароджувалося життя. Результати дослідження опубліковано в науковому журналі PNAS.

Міжнародна група науковців із французького Національного центру наукових досліджень (CNRS) разом із колегами зі США, Мексики й Іспанії знайшла найдовші вуглецеві ланцюжки, які будь-коли виявляли на Червоній планеті. Знайдені структури містять до 12 атомів вуглецю й мають властивості, схожі на жирні кислоти – на Землі такі речовини утворюються саме під час біологічної активності.

- Реклама -

Відкриття стало можливим завдяки приладу SAM (Sample Analysis at Mars), встановленому на марсоході NASA Curiosity, що досліджує кратер Гейла з 2012 року. Аналіз засвідчив, що зразок зберігся впродовж мільярдів років завдяки відсутності активних геологічних процесів і низьким температурам на поверхні планети.

Знахідка особливо цінна тим, що належить до періоду, коли Марс міг мати умови, придатні для існування примітивних форм життя. Вуглецеві сполуки такої складності раніше не знаходили на Марсі, що робить це відкриття важливою віхою в дослідженні планети.

Науковці наголошують, що виявлення таких складних органічних молекул не є прямим доказом існування життя на Марсі в минулому, проте суттєво розширює наше розуміння хімічних процесів, які відбувалися на планеті мільярди років тому.

Це відкриття прокладає шлях для майбутніх марсіанських місій, які зосередяться на пошуку додаткових органічних сполук, подібних до земних біомаркерів. Дослідники планують продовжити аналіз зразків, щоб отримати докладнішу інформацію про походження виявлених органічних молекул.

Варто зазначити, що нещодавно інша група науковців виявила докази існування стародавніх озер на Марсі. Аналізуючи знімки поверхні планети, міжнародна команда дослідників зафіксувала два набори скам’янілих хвильових брижів, які могли утворитися лише за наявності рідкої води. Цікаво, що вік цих геологічних формацій також становить близько 3,7 мільярда років, що збігається з періодом утворення знайдених органічних ланцюжків. Ці паралельні відкриття посилюють гіпотезу про існування умов, потенційно придатних для зародження життя на давньому Марсі.

- Реклама -

Більше публікацій за темою