Щороку в травні світ відзначає Міжнародний день музеїв. З нагоди свята музейники та мистецтвознавці нагадують про особливу роль музеїв у збереженні минулого й формуванні майбутнього. satnet розповідає, коли відзначають День музеїв, як виникло свято та які традиції з ним пов’язані.
Коли відзначатимуть День музеїв у 2025 році
Міжнародний день музеїв щороку святкують 18 травня. У 2025 році він припадає на неділю.
Це свято визнають у більшості країн світу. В окремих державах, зокрема й в Україні, під час найближчих до цієї дати вихідних проводять акцію «Ніч музеїв».
Читайте також: День Землі. Що це за свято і коли його відзначають
Історія Дня музеїв
День музеїв з’явився з ініціативи Міжнародної ради музеїв — ІКОМ (International Council of Museums, ICOM). Організацію заснували в Парижі 1946 року, вона об’єднує музеї та музейних фахівців усього світу. ІКОМ опікується збереженням культурної спадщини, розробляє музейні стандарти й етичний кодекс, сприяє обміну знаннями та популяризує мистецтво. 1957 року до організації долучився СРСР.
Рішення заснувати День музеїв ухвалили на конференції ІКОМ 1977 року. Тоді засідання ради відбувалися в Москві й Ленінграді, і саме радянські музейні працівники запропонували виділити окремий день для вшанування музеїв.
У резолюції ІКОМ зазначено, що День музеїв відбуватиметься під гаслом: «Музеї — важливий засіб культурного обміну, збагачення культур, розвитку взаєморозуміння, співпраці й миру між народами».
У святкуванні Дня музеїв 1978 року взяли участь організації з усіх континентів. Наприклад, в Австралії деякі музеї вперше відкрили для відвідувачів свої фондосховища й майстерні. Музеї в Канаді та Іспанії підготували візуальні й звукові вистави. Більшість музеїв в Ірані безплатно відчинили двері для публіки, а один із музеїв у Новій Зеландії влаштував костюмовану вечірку для працівників і волонтерів.
Згодом кількість країн, які влаштовують заходи з нагоди Дня музеїв, зростала. 2007 року, через 30 років після появи свята, його відзначали в 70 країнах, а до 2024-го кількість держав-учасниць зросла до 158.
Традиції Дня музеїв
З нагоди свята музеї, галереї та культурні центри готують різноманітні заходи: тематичні виставки, екскурсії з гідами, лекції й зустрічі з мистецтвознавцями, майстер-класи, концерти й театральні вистави. Зазвичай вхід на них безоплатний або за зниженою ціною.
Від 1992 року День музеїв почали присвячувати певній темі. Наприклад, 2022 року вона звучала як «Сила музеїв», 2023 року — «Сталий розвиток і добробут», 2024 року — «Освіта та дослідження». У 2025 році тема свята — «Майбутнє музеїв у спільнотах, що стрімко змінюються» (The Future of Museums in Rapidly Changing Communities).
Одна з головних традицій Дня музеїв, яку широко практикують і в Україні, — проведення «Ночі музеїв». У межах акції культурні центри продовжують години роботи допізна або на всю ніч і запрошують відвідувачів на спеціально підготовлені експозиції.
Цікаві факти про День музеїв
- 2024 року у Дні музеїв взяли участь 37 тисяч культурних організацій зі 158 країн світу.
- У святкових акціях беруть участь як найбільші музеї на кшталт Лувру чи Ермітажу, так і невеликі місцеві музеї.
- У Дні музеїв беруть участь не лише художні й історичні музеї. Програми проводять у ботанічних садах, зоопарках, планетаріях, будинках-музеях письменників і бібліотеках.
- У багатьох країнах у День музеїв можна побачити вміст музейних фондосховищ і реставраційні майстерні, куди зазвичай неможливо потрапити.
- Учасники Дня музеїв проводять джазові, класичні, етнічні концерти й навіть танцювальні шоу просто у виставкових залах.
- 18 травня також є професійним святом усіх музейних працівників.
- Перша музейна «Ніч» відбулася в Берліні 1997 року. Тоді до «Довгої ночі музеїв» (Lange Nacht der Museen) долучилися 12 музеїв столиці Німеччини.
- Українські музеї масово приєдналися до міжнародної культурної ініціативи 2008 року. Відтоді щороку кількість українських музейних установ, які беруть участь у святкуванні, постійно зростає.