Космічний телескоп James Webb виявив найдавнішу гігантську спіральну галактику

Міжнародна команда астрономів за допомогою космічного телескопа James Webb зробила унікальне відкриття – виявлено найбільшу спіральну галактику раннього Всесвіту, вік якої становить приблизно 11 мільярдів років. За своїми розмірами вона втричі перевищує інші відомі галактики того періоду. Про це повідомляється на сайті Phys.org.

Новознайдена галактика, що отримала назву «Велике колесо», сформувалася, коли Всесвіту було лише 2,4 мільярда років. Спостереження за допомогою інструмента NIRSpec показали, що її диск обертається зі швидкістю близько 300 кілометрів на секунду, що робить її порівнянною з найбільшими галактичними дисками сучасності.

- Реклама -

«Коли і як формуються галактичні диски, було видатною загадкою. Побачивши величезну, добре впорядковану дискову галактику, що з’явилася, коли Всесвіту було лише 2,4 мільярда років, ми змушені переосмислити, наскільки швидко й ефективно природа може будувати космічні структури», – зазначив співавтор дослідження доктор Темія Нанаяккара в розмові з науковим виданням.

Галактичний диск являє собою плоску обертову структуру, заповнену зірками, газом і космічним пилом, що обертається навколо центрального ядра. Подібну будову має і наш Чумацький Шлях, в диску якого розташована Сонячна система.

Це відкриття не лише має особливе значення для астрономії, а й кидає виклик чинним моделям раннього формування Всесвіту. Воно вказує на можливість існування щільних газових середовищ у ранньому Всесвіті, які могли слугувати колискою для формування перших космічних гігантів. Вік виявленої галактики майже втричі перевищує вік нашої планети, що робить її одним із найдавніших об’єктів такого типу, коли-небудь спостережених людством.

Раніше астрономи з Принстонського університету виявили іншу унікальну галактику – найближчу до Землі галактику-ізгой під назвою «Їжак», де повністю припинилося формування нових зір.

- Реклама -

Більше публікацій за темою