Дивовижні факти про Юпітер

Юпітер — одна з найбільших і найдавніших планет Сонячної системи. Науковці вивчають цього велетня ще з часів появи найпростіших телескопів, проте планета й досі дивує їх своїми особливостями. Спираючись на публікацію у Smithsonian Magazine, розглянемо найцікавіші факти про Юпітер.

Незвичайне ядро планети

Юпітер — газовий гігант, тому його ядро відрізняється від ядер інших планет. Воно складається з розрідженої суміші твердих елементів і надзвичайно стиснених газів. Попри те, що поверхня планети має низьку щільність, її ядро — щільне. NASA поки що не має повного пояснення цього феномену, однак інформація про будову ядра дає змогу висувати гіпотези щодо походження планети.

- Реклама -

Потужна магнітосфера як джерело енергії

Якщо магнітне поле Землі формується завдяки руху рідкого металу в ядрі планети, створюючи ефект динамо, то на Юпітері магнетизм виникає через особливу речовину — металічний водень.

Величезна маса Юпітера створює потужний тиск у глибині його ядра, де містяться екзотичні елементи, яких немає в інших куточках Сонячної системи. Водень, найлегший елемент періодичної системи, стискається в центрі Юпітера настільки, що електрони відокремлюються від атомів. Море цих вивільнених рухливих електронів генерує динамо-ефект, який створює потужне магнітне поле. Для порівняння: сфера магнітного впливу Юпітера в кілька разів перевищує розміри Сонця.

Юпітер та його супутники також генерують власні енергетичні частинки. Їхнє джерело — супутник Іо, вулканічні викиди якого електризуються й перетворюються на заряджені молекули. Вони рухаються навколо Юпітера майже зі швидкістю світла та випромінюють радіохвилі, що ускладнює дослідження планети із Землі.

Юпітер вкрай гарячий

Юпітер і досі не охолов після свого формування на початку існування галактики. Планета випромінює значні обсяги тепла впродовж мільярдів років: науковці вважають, що саме це спричиняє потужні шторми в її атмосфері. Найнижча температура на Юпітері — в районі екватора, а найвищі показники зафіксовано поблизу магнітних полюсів.

Унікальні хмари й атмосфера Юпітера

Хоча атмосфера Юпітера на 90% складається з водню, вона насичена речовинами, які надають планеті характерних білих і помаранчевих відтінків. Молекули ацетилену, сірководню та фосфіну утворюють дивовижні завихрення, що оперізують поверхню планети. Хмари складаються з аміаку, гідросульфіду амонію та водяного льоду. Якби планета розташовувалася трохи далі від Сонця, на ній можна було б виявити також замерзлі гази.

Екстремальні погодні умови

На Юпітері існує так звана Велика червона пляма — найбільший атмосферний вихор у Сонячній системі. Швидкість вітру всередині шторму перевищує 500 км/год, а його розміри сягають десятків тисяч кілометрів. Варто зазначити, що Велика червона пляма поступово зменшується: раніше в її епіцентрі могли б розміститися три планети розміром із Землю.

У верхніх шарах атмосфери Юпітера часто спостерігаються спалахи блискавок. На Землі це явище виникає внаслідок зіткнення частинок льоду та крапель води в хмарах, тому науковці припускали, що на Юпітері воно неможливе. Проте завдяки наявності аміаку частинки води в атмосфері планети не замерзають.

- Реклама -

Більше публікацій за темою