Астрономи виявили найбільшу структуру у Всесвіті розміром 1,3 мільярда світлових років

Німецькі вчені з Інституту позаземної фізики імені Макса Планка відкрили найбільшу космічну структуру, яку будь-коли спостерігали у Всесвіті. Надструктура, названа «Кіпу» за давньою системою обліку інків, має масу близько 200 квадрильйонів сонячних мас і простягається на 1,3 мільярда світлових років. Про це повідомляє Universe Today з посиланням на статтю, підготовлену до публікації в науковому журналі Astronomy and Astrophysics.

Відкрита структура є величезним скупченням галактик, що містить значну частину видимої матерії Всесвіту. Разом із чотирма іншими виявленими надструктурами вона охоплює 45% усіх відомих скупчень галактик, 30% галактик і 25% космічної матерії, займаючи при цьому лише 13% досліджуваного об’єму космічного простору. Деякі з таких надструктур настільки великі, що не відповідають наявним моделям космологічної еволюції.

- Реклама -

Назву «Кіпу» обрали невипадково – вона відображає візуальну схожість структури з давніми індіанськими пристроями для запису інформації. Ці пристрої складалися з вузлуватих мотузок, де вузли містили інформацію на основі кольору, порядку та числа. Як і вони, космічна надструктура має форму довгої «нитки» з численними бічними відгалуженнями.

Для виявлення та дослідження «Кіпу» науковці використовували дані рентгенівського огляду CLASSIX (Cosmic Large-Scale Structure in X-rays). Гігантську структуру вдалося ідентифікувати за непрямими ознаками її присутності – впливом на реліктове випромінювання, спотворенням сталої Габбла та ефектом гравітаційного лінзування.

Згідно з висновками дослідників, існування таких надструктур підтверджує передбачення стандартної космологічної моделі Лямбда-CDM. «Ми знаходимо надструктури зі схожими властивостями в симуляціях, заснованих на моделях космології ΛCDM», – зазначають автори дослідження.

Водночас учені прогнозують, що під час подальшої космічної еволюції ці утворення не залишаться незмінними: «У майбутній космічній еволюції ці надструктури неминуче розпадуться на кілька одиниць, що колапсують. Таким чином, це тимчасові конфігурації», – пояснюють науковці.

Вивчення подібних космічних надструктур має велике значення для розуміння еволюції галактик та уточнення наявних космологічних моделей. Їхні унікальні властивості та вплив на навколишнє космічне середовище роблять їх особливо цінними об’єктами для подальших досліджень. Розуміння цих ефектів є вкрай важливим для поліпшення точності космологічних вимірювань.

Космос не перестає дивувати науковців не лише своїми масштабними структурами, а й незвичайними явищами поблизу нашої планети. Нещодавно міжнародна група астрономів із Китаю, США та Швеції зафіксувала на відстані 100 тисяч кілометрів від Землі дивовижні космічні хвилі, які після перетворення у звук нагадують високі пташині крики.

- Реклама -

Більше публікацій за темою