Астрономи виявили біля білих карликів мільярди потенційно придатних для життя світів

Швидке обертання планет навколо цих зірок сприяє збереженню тепла та спроможності підтримувати життя

Білі карлики, яких налічується близько 10 мільярдів у нашій галактиці Чумацький Шлях, можуть формувати сприятливі умови для існування заселених екзопланет. Про це йдеться у статті, опублікованій у науковому журналі Astrophysical Journal.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ірвайні під керівництвом Аомави Шилдс провели порівняльний аналіз клімату екзопланет, що обертаються навколо двох різних типів зірок. Вони застосували тривимірну комп’ютерну модель глобального клімату, яку зазвичай використовують для вивчення земних умов.

- Реклама -

У своєму дослідженні науковці порівняли умови на планеті біля гіпотетичного білого карлика з екзопланетою в системі Kepler-62. Результати показали, що планета біля білого карлика виявилася значно теплішою, хоча розподіл зоряної енергії в обох системах був однаковим.

«Хоча білі карлики все ще зберігають певну ядерну активність у зовнішніх шарах, у їхніх ядрах більше не відбувається ядерного синтезу», – пояснює Аомава Шилдс, наголошуючи, чому раніше ці зірки рідко розглядали як потенційних господарів життєпридатних планет.

Ключова відмінність між досліджуваними системами полягає в особливостях обертання планет. Екзопланета біля білого карлика здійснює повний оберт за 10 годин, тоді як планета в системі Kepler-62 – за 155 днів. Така різниця суттєво впливає на формування хмарного покриву та збереження тепла.

«Планета, що обертається навколо Kepler-62, має так багато хмарного покриву, що вона надто сильно охолоджується, жертвуючи дорогоцінною придатною для життя площею поверхні», – зазначає керівниця дослідження. За її словами, планета біля гіпотетичного білого карлика рухається настільки швидко, що не встигає утворити щільний хмарний покрив на денному боці. Завдяки цьому вона краще зберігає тепло.

Білі карлики – це компактні зірки, маса яких приблизно дорівнює масі Сонця, але радіус у 100 разів менший. Зона життєпридатності навколо такої зірки визначається відстанню, на якій планета може утримувати рідку воду на своїй поверхні.

Результати дослідження розширюють наші знання про пошук життя у Всесвіті. Тепер ми знаємо про значно більше зоряних систем, де можуть існувати умови для життя.

Варто зазначити, що пошук потенційного життя у космосі ведеться й на інших типах планет. Нещодавно науковці оцінили ймовірність виникнення життя на океанічних екзопланетах. У своєму дослідженні вони застосували метаболічну теорію екології для аналізу гікеан – гіпотетичних планет з океанами рідкої води під водневою атмосферою.

- Реклама -

Більше публікацій за темою