Астрономи вперше відкрили екзопланети методом астрометрії

Науковці виявили нову екзопланету-гігант GAIA-4B та коричневий карлик GAIA-5B, використовуючи метод астрометрії. Це перше успішне застосування цього методу для пошуку планет за межами Сонячної системи, що створює нові можливості для виявлення космічних об’єктів. Про це йдеться в статті, опублікованій у науковому журналі Astronomical Journal.

Відкрита екзопланета GAIA-4B належить до класу «супер-Юпітерів» – її маса у 12 разів більша за масу найбільшої планети Сонячної системи. Небесне тіло перебуває на відстані 244 світлових років від Землі та має орбітальний період 570 днів. Варто зазначити, що температура поверхні планети відносно низька, що є незвичним для відомих екзопланет такого типу.

- Реклама -

Другий виявлений об’єкт – GAIA-5B – є коричневим карликом, проміжною формою між планетою та зіркою. Його маса у 21 раз більша за масу Юпітера, проте недостатня для запуску термоядерних реакцій, характерних для зірок. Крім того, він обертається навколо зірки GAIA-5, розташованої на відстані 134 світлових років від нашої планети.

Важливо зауважити, що ці об’єкти особливі тим, що обертаються навколо маломасивних зірок, маса яких становить від 10% до 65% маси Сонця. За сучасними теоріями утворення планет, такі зірки рідко формують масивні супутники, що спростовує теперішні уявлення про процеси формування планетних систем.

Метод астрометрії ґрунтується на вимірюванні точного положення зірок у просторі. Зокрема, маломасивні зірки, які становлять близько 75% усіх зірок Галактики та часто є нашими космічними сусідами, під впливом масивних планет коливаються помітніше, що полегшує їх виявлення цим методом. До цього подібні об’єкти фіксували переважно методом транзиту або радіальних швидкостей.

Дослідники очікують, що новий масив відомостей від космічного телескопа «Гайя», який надійде 2026 року, дозволить виявити сотні або навіть тисячі нових екзопланет та коричневих карликів за допомогою астрометричного методу.

До речі, нещодавно інша міжнародна група астрономів із Німеччини, Китаю та Іспанії виявила екзопланету з найпотужнішими вітрами, які будь-коли вимірювали на поверхні позаземного світу. Швидкість атмосферних потоків на ній сягає 33 000 кілометрів на годину (9 кілометрів на секунду).

- Реклама -

Більше публікацій за темою