Астрономи відкрили рідкісну екзопланету, схожу на Юпітер

Дослідники ідентифікували газового гіганта в системі маломасивної червоної зірки

Ізраїльські дослідники відкрили незвичайну екзопланету, маса якої перевищує масу Юпітера. Виявлений космічний об’єкт обертається навколо червоного карлика й належить до класу рідкісних планетних тіл. Про це повідомляється на сайті Phys.org.

Нову екзопланету виявила група астрономів із Тель-Авівського університету під керівництвом Арбеля Шорра. Науковці використали спектрограф High Accuracy Radial velocity Planet Searcher (HARPS) — передовий прилад із високою роздільною здатністю, встановлений на 3,6-метровому телескопі Європейської південної обсерваторії (ESO) в Чилі.

- Реклама -

Відкритий об’єкт отримав назву GJ 2126 b. Він обертається навколо карликової зорі GJ 2126 класу М, розташованої на відстані близько 124 світлових років від Землі. Повний оберт навколо своєї зірки планета здійснює за 272,7 земної доби.

Маса виявленої екзопланети становить щонайменше 1,3 маси Юпітера. Водночас ця оцінка може зрости після уточнення кута нахилу орбіти об’єкта, який дотепер залишається невідомим.

Відстань між екзопланетою та її зіркою становить 0,71 астрономічної одиниці. Варто зазначити, що астрономічна одиниця дорівнює середній відстані між Землею та Сонцем і становить приблизно 150 мільйонів кілометрів.

Науковці підкреслюють, що GJ 2126 b має унікальні властивості. Зокрема, планета такого типу є однією з найнезвичайніших екзопланет, будь-коли виявлених навколо карликів класу М, що автоматично зараховує її до класу рідкісних планет.

Батьківська зірка GJ 2126 має радіус близько 0,73 радіуса Сонця, а її маса становить приблизно 0,65 сонячної маси. Ефективна температура поверхні зірки оцінюється в 3885 градусів за Цельсієм, що істотно нижче, ніж у нашого Сонця.

Відкриття «двійника» Юпітера біля зірки класу М розширює наші уявлення про формування планетних систем різних типів та доповнює каталог рідкісних екзопланет.

Варто зазначити, що це не перший випадок виявлення масивних газових гігантів у космосі. Нещодавно астрономи Університету Південного Квінсленда в Австралії дослідили небесне тіло HD 28185 c. Цей космічний об’єкт, який раніше вважався коричневим карликом, насправді виявився масивною екзопланетою типу супер-Юпітера, що у шість разів перевищує масу Юпітера.

- Реклама -

Більше публікацій за темою