Астрономи втратили з поля зору зірку в Андромеді – і висунули несподівану гіпотезу.
Учені загубили з поля зору зірку в галактиці Андромеди. І це не неуважність, а можливо, рідкісна астрономічна подія. Гіпотезу, яка її може пояснювати, викладено в статті на сервері препринтів arXiv.
Зірка, про яку йдеться, називається M31-2014-DS1. У 2014 році астрономи помітили, що вона стала яскравішою в середньому інфрачервоному діапазоні. Протягом тисячі днів її світність була постійною, а потім, протягом ще тисячі днів між 2016 і 2019 роками, стала згасати – і до 2023-го зникла зовсім.
За всіма ознаками мав статися вибух наднової з перетворенням зірки на чорну діру – так зазвичай трапляється з масивними світилами. Схоже, M31-2014-DS1 вдалося якимось чином оминути цей етап, і її колапс стався без катастрофічних «спецефектів».
Невдала наднова – таке визначення дали цій зірці астрофізики. Вони порівняли її зі схожим об’єктом, тільки розташованим набагато далі – у галактиці Феєрверк NGC 6946 за 22 мільйони світлових років від нас.
«Ґрунтуючись на разючій схожості між M31-2014-DS1 і NGC 6946-BH1, наш аналіз припускає, що ці об’єкти є новим класом смертей важких зірок, пов’язаних із народженням чорних дір із зірок без водню», – сказано в дослідженні.
На думку його авторів, так можуть закінчувати свій життєвий шлях зірки в певному діапазоні мас, занадто збіднені воднем.
Непрямим підтвердженням вірності їхніх викладок могло б бути рентгенівське випромінювання від кандидатів у невдалі наднові, яке вказувало б на чорні діри, що поглинають матерію. Його поки не виявлено, але вчені впевнені, що це лише справа часу.