Головна Наука Науковці виявили рибу, яка може паруватися до 27 разів на день

Науковці виявили рибу, яка може паруватися до 27 разів на день

Науковці виявили рибу, яка може паруватися до 27 разів на день
Фото: Own wo

Біологи з Осакського столичного університету дослідили репродуктивну поведінку японської медаки (Oryzias latipes) – маленької прісноводної риби, що мешкає в Південно-Східній Азії. Науковці встановили максимальну кількість парувань цієї риби впродовж доби. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Royal Society Open Science.

Збільшення кількості парувань підвищує репродуктивний успіх самця, оскільки дає змогу мати більше потомства. Проте виробництво й вивільнення більшої кількості сперми потребує багато енергії. Дослідження показало, що самці медаки виділяють дедалі менше сперми з кожним наступним паруванням, зрештою досягаючи денного ліміту.

Медака належить до риб, які відкладають ікру, а запліднення відбувається у воді. Така організація процесу ускладнює кількісну оцінку об’єму сперми та частоти запліднення, коли парування відбувається послідовно.

«Наша група дослідників розробила точну методику вимірювання кількості сперматозоїдів у медаки, тому нам вдалося успішно здійснити цей експеримент», – повідомив Юкі Кондо з лабораторії соціології тварин біологічного факультету університету.

Науковці встановили, що самці медаки паруються в середньому 19 разів за день. Деякі самці робили це лише 4 рази, тоді як інші – до 27 разів. Самці випускають сперму у воду, де вона може запліднити яйцеклітини самки. Самка відкладає яйцеклітини у воду лише один раз за день.

Після перших кількох парувань кількість сперми, що виділяється, істотно зменшується – до 50% від початкового об’єму, а потім до 0,5-6,3% під час останнього парування за день. Як наслідок, здатність до запліднення яйцеклітин також зменшується після перших 10 парувань.

Крім того, зусилля самців під час залицяння й тривалість парування також зменшуються зі збільшенням кількості попередніх парувань.

Коли самка парується із самцем, який уже неодноразово парувався протягом дня, вона «марно витрачає» свою єдину можливість відкласти ікру, оскільки відсоток запліднення буде значно нижчим.

«Ці результати свідчать, що сперма є обмеженим ресурсом для обох статей, що може спричинити статеві конфлікти», – йдеться в статті.

Статевий конфлікт (статевий антагонізм) постає, коли репродуктивні інтереси самців і самок у межах виду розходяться. Це відбувається тому, що стратегії, які збільшують до максимуму репродуктивний успіх однієї статі, можуть зменшувати пристосованість або репродуктивний успіх іншої. Такий конфлікт може спричинити еволюційні «перегони озброєнь» між статями.

Нещодавно китайські науковці виявили незвичну поведінку риб в умовах космосу. На станції «Тяньгун» даніо, що живуть у спеціальному водному середовищі, демонструють неочікувану поведінку: плавають догори черевцем та рухаються хаотичними траєкторіями. Це відкриття здивувало дослідників, адже риби пройшли ретельний відбір та мали досвід перебування в умовах мікрогравітації.

Раніше китайські науковці виявили незвичну поведінку риб в умовах космосу. На станції «Тяньгун» даніо, що живуть у спеціальному водному середовищі, демонструють неочікувану поведінку: плавають догори черевцем та рухаються хаотичними траєкторіями. Це відкриття здивувало дослідників, адже риби пройшли ретельний відбір та мали досвід перебування в умовах мікрогравітації.