Головна Наука «Панк» і «Емо»: знайдено унікальні скам’янілості молюсків віком 430 млн років

«Панк» і «Емо»: знайдено унікальні скам’янілості молюсків віком 430 млн років

«Панк» і «Емо»: знайдено унікальні скам’янілості молюсків віком 430 млн років
Детальна 3D-модель молюска «Емо»<br> Фото: Dr Mark Sutton, Imperial College London

Вчені з Імперського коледжу Лондона виявили унікальні скам’янілості молюсків, які суттєво змінюють наукові уявлення про еволюційний розвиток цих істот. Знахідкам, яким 430 мільйонів років, властива неочікувана складність будови та особливі адаптації, що значно розширює розуміння раннього розвитку молюсків. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Nature.

«Використання цифрових 3D-моделей стародавніх молюсків надало нам величезну кількість нової інформації. Це допомогло зрозуміти, що група молюсків виявилася набагато різноманітнішою і складнішою, ніж вважали раніше», – розповів керівник проєкту доктор Марк Саттон.

Рештки давніх істот, які знайшли в Герефордширі (Англія), належать до групи Aculifera, що охоплює хітонів і червоподібних молюсків. Фахівці назвали знахідки «Панк» і «Емо» через їхній незвичайний вигляд. Усупереч попереднім уявленням про примітивність ранніх представників цієї групи, обидві істоти мають складні еволюційні пристосування та поєднують риси різних підгруп, зокрема панцири, шипи та зябра.

Команда науковців встановила, що «Емо» пересувався подібно до черв’яка, використовуючи спеціальні шипи для чіпляння, тоді як «Панк» мав незвичайну гребенеподібну стопу – особливість, якої немає в жодного із сучасних молюсків. Обидві істоти мали гладенький нижній бік тіла, що полегшувало їхній рух по морському дну.

Для вивчення внутрішньої будови скам’янілостей вчені застосували сучасні методи. Спочатку використали рентгенівське сканування для вивчення внутрішніх структур, а потім здійснили пошарове подрібнення для створення детальних зовнішніх тривимірних моделей.

«“Панк” і “Емо” отримали свої імена через незвичайні особливості: “Панк” із гострими шипами нагадує панк-рокера, і ми подумали, що “Емо” добре його доповнює», – пояснив доктор Саттон.

Це відкриття має важливе значення для розуміння еволюції молюсків та їхньої ранньої різноманітності. Отримані результати дають нове розуміння складних еволюційних шляхів стародавніх організмів і демонструють, що вже 430 мільйонів років тому ці істоти мали високу пристосованість і різні способи життя.

Нагадаємо, нещодавно британські й китайські палеонтологи виявили ще один важливий вид викопних молюсків. Знайдена істота, якій дали назву Shishania aculeata, мешкала за часів кембрійського періоду близько 514 мільйонів років тому.