Палеонтологи виявили рештки найдавнішого відомого динозавра Північної півкулі, який жив приблизно 230 мільйонів років тому. Знахідка спростовує п’ятдесятирічне уявлення про те, що динозаври спочатку з’явилися в південній частині давнього суперконтиненту Пангея, відомій як Гондвана і лише згодом поширилися на північ. Про це повідомляє пресслужба Університету Вісконсину в Медісоні.
Новий вид, який отримав назву Ahvaytum bahndooiveche, знайшли 2013 року на території штату Вайомінг (США). За розмірами динозавр був подібний до сучасної курки – близько 30 сантиметрів заввишки та метр завдовжки, враховуючи довгий хвіст. «Уявіть собі курку з неймовірно довгим хвостом», – пояснює Дейв Лавлейс, учений із Геологічного музею Вісконсинського університету. Науковці визначили, що це один із ранніх предків завроподів – групи величезних травоїдних динозаврів, до якої належали титанозаври.
Територія, де виявили рештки, в той час розташовувалася поблизу екватора в північній частині Пангеї, відомій як Лавразія. Період існування A. bahndooiveche збігається з карнійським плювіальним епізодом – часом значних кліматичних змін, що тривав від 234 до 232 мільйонів років тому. У цей період посушливі пустелі перетворилися на вологіші території, придатні для життя перших динозаврів.
Хоча повний скелет знайти не вдалося, що типово для ранніх динозаврів, виявлених решток, зокрема частин кінцівок, було достатньо для наукового опису. Через відсутність черепа раціон тварини залишається невідомим, проте вчені припускають, що ранні родичі завроподів були всеїдними та харчувалися як рослинами, так і дрібними тваринами.
Назву новому виду дали мовою східних шошонів – корінного народу, на чиїх прадавніх землях зробили знахідку. Ahvaytum bahndooiveche приблизно перекладається як «динозавр минулих часів». До процесу найменування долучилися старійшини племені та студенти, що сприяло розвитку співпраці між науковцями та корінним населенням. «Залучаючи східних шошонів до цього процесу, ми не тільки розкриваємо історію динозаврів, а й вшановуємо історію людей, пов’язаних із цією землею», – зазначає Лавлейс.
Палеонтологи також виявили сліди, які свідчать про те, що динозаври або їхні близькі родичі могли з’явитися в цьому регіоні ще раніше. Це відкриття, підтверджене вдосконаленим радіометричним датуванням порід, суттєво змінює наше розуміння еволюції та поширення динозаврів на планеті. Результати дослідження опубліковано 8 січня 2025 року в Zoological Journal of the Linnean Society.
Раніше ми повідомляли про те, як учені з Кембридзького університету реконструювали мозок птаха нового виду Navaornis hestiae, який жив за часів динозаврів на території сучасної Бразилії. Унікальна збереженість скам’янілостей допомогла заповнити важливу прогалину в історії еволюції пернатих.