Головна Наука Науковці відкрили новий вид мурени, що риє нори хвостом в печерних річках

Науковці відкрили новий вид мурени, що риє нори хвостом в печерних річках

Науковці відкрили новий вид мурени, що риє нори хвостом в печерних річках
Фото: Dr. Wen-Chien Huang

Дослідники з Національного університету імені Сунь Ятсена виявили та описали новий вид мурени з унікальними адаптаціями для життя в темних печерних водах. Вид отримав назву Uropterygius hades на честь Аїда (також відомого як Гадес) — давньогрецького бога підземного царства. Про це повідомляє IFLScience з посиланням на результати дослідження, опубліковані в науковому журналі ZooKeys.

Варто зауважити, що відкриття сталося під час експедиції науковців у печері підземної річки Пуерто-Прінсеса на Філіппінах. Дослідники виявили невідому досі науці темно-коричневу рибу з незвичайними характеристиками, хоча від початку шукали бобооку мурену (Uropterygius cyamommatus).

Першовідкривач виду, доктор Вень-Чієн Хуан, зауважує, що нова мурена має низку унікальних особливостей. Найпомітніша з них — здатність рити нори хвостом уперед, що є рідкісним явищем серед представників цієї родини риб.

З-поміж характерних рис виду вирізняються маленькі очі та зменшена кількість сенсорних пор на голові. На думку науковців, такі адаптації допомагають мурені виживати в каламутному середовищі гирла річки. Внаслідок цього замість зору риба послуговується хеморецепцією для пошуку здобичі та уникнення хижаків.

Хеморецепція — це природна здатність живих організмів сприймати хімічні сигнали з навколишнього середовища, своєрідний «хімічний нюх», який дозволяє виявляти зміни концентрації різних речовин у воді.

Новий вид мурени Uropterygius hades
Фото: Dr. Wen-Chien Huang

До речі, на вибір назви Uropterygius hades вплинуло саме зображення бога підземного царства у виконанні Ральфа Файнса у фільмі «Битва титанів». Темне забарвлення мурени та її схильність до життя в печерних водах зробили цю назву особливо доречною.

Важливо зазначити, що з-поміж 230 відомих науці видів мурен лише один постійно оселяється у прісній воді, а кілька видів здатні витримувати низьку солоність у гирлах річок. У центральній частині Індо-Тихоокеанського регіону новий вид оселився у водах південної частини Японії, Тайваню, Філіппін, півдня Яви та Фіджі. Вид віддає перевагу схованкам серед каміння та опалого листя мангрових дерев.

Крім того, дослідники виявили, що Uropterygius hades надзвичайно чутлива до світла й щоразу шукає схованку при його появі, що засвідчує глибоку адаптацію виду до життя в умовах низької освітленості.

Раніше науковці відкрили новий вид риби-дракона в антарктичних водах. Вид Akarotaxis gouldae виявили під час дослідження зоопланктону біля берегів Антарктичного півострова. Раніше його помилково приймали за інший вид, але аналіз ДНК підтвердив унікальність знахідки.