Головна Наука Науковці відкрили гігантських мезозаврів – їх розмір удвічі більший за відомі види

Науковці відкрили гігантських мезозаврів – їх розмір удвічі більший за відомі види

Науковці відкрили гігантських мезозаврів – їх розмір удвічі більший за відомі види
Roman Yevseyev / Graciela Piñeiro

Палеонтологи виявили скам’янілості найбільших відомих науці мезозаврів завдовжки 1,5–2,5 метра. Попри погану збереженість і неповноту знахідок, їхні розміри більш ніж удвічі перевищують середні величини цих стародавніх водних рептилій, які зазвичай виростали до 70 сантиметрів. Про це повідомляється у статті, опублікованій у науковому журналі Fossil Studies.

Знахідку зробили в місцевостях Пікада-де-Куельйо та Ель-Барон формації Манґрульйо (Mangrullo Formation) на півночі Уругваю. Виявлені скам’янілості містять фрагменти двох черепів завдовжки 15–20 сантиметрів, хребець спинного відділу, частину хвоста, окреме ребро та кілька інших кісток. Попри неповність знахідки, вчені змогли точно визначити розміри тварин.

Мезозаври були одними з перших напівводних рептилій на Землі й жили 299–270 мільйонів років тому на території сучасної Південної Америки та Африки. За останніми дослідженнями, дорослі особини могли проводити частину часу на суходолі. Вони мали витягнуте тіло, довгий хвіст і характерний довгий череп із численними гострими конічними зубами.

Дослідники відкинули припущення, що гігантські габарити пов’язані з кліматичними умовами того часу. Натомість вони вважають, що знайдені зразки належали повністю дорослим особинам, які дожили до старшого віку.

«Раніше знайдені менші скам’янілості, імовірно, належали молодим мезозаврам або особинам, які щойно досягли статевої зрілості. Масова загибель через природні катастрофи могла пояснити майже повну відсутність решток великих особин у викопних залишках», – пояснюють науковці.

Нові знахідки надали змогу вченим краще пізнати індивідуальний розвиток мезозаврів – від ембріонального до дорослого стану. Це відкриття також підтверджує загальну тенденцію до збільшення розмірів у ранніх амніот – групи хребетних, до якої належать рептилії, птахи та ссавці.

Раніше у Новій Зеландії виявили найдавнішу скам’янілість морського динозавра Південної півкулі. Міжнародна команда палеонтологів ідентифікувала хребець нотозавра, що став першим доказом існування таких древніх рептилій у цьому регіоні.