Головна Наука Британські археологи знайшли «шосе динозаврів» віком 166 мільйонів років

Британські археологи знайшли «шосе динозаврів» віком 166 мільйонів років

Британські археологи знайшли «шосе динозаврів» віком 166 мільйонів років
Фото: Mark Witton/PA

Під час розкопок у кар’єрі Дьюарс-Фарм в Оксфордширі (Велика Британія) археологи виявили близько 200 слідів динозаврів, яким 166 мільйонів років. Знахідка суттєво розширює наші знання про життя цих істот у юрському періоді, повідомляє Independent.

На території розкопок дослідники зафіксували п’ять великих доріжок слідів, найдовша з яких сягає 150 метрів. Чотири доріжки належать довгошиїм травоїдним динозаврам – імовірно, цетіозаврам (близьким родичам диплодоків), що досягали 18 метрів завдовжки. П’ята доріжка належить дев’ятиметровому хижаку – мегалозавру, який мав характерні трипалі кінцівки з кігтями.

Особливу увагу науковців привернула ділянка, де перетинаються сліди хижака та травоїдного динозавра: це може свідчити про їхню можливу взаємодію.

У червні 2024 року на розкопках працювала спільна експедиція Оксфордського й Бірмінгемського університетів, до якої долучилися понад 100 фахівців. За допомогою дронів команда зробила 20 тисяч світлин і створила детальні 3D-моделі ділянки.

«Збереження настільки детальне, що ми можемо бачити, як деформувався ґрунт, коли кінцівки динозаврів занурювалися та виринали. Поряд з іншими скам’янілостями, як-от нори, мушлі й рослини, ми можемо оживити болотяне середовище лагуни, якою ходили динозаври», – розповів у коментарі виданню доктор Дункан Мердок, геолог із Музею природної історії Оксфордського університету.

Нова знахідка доповнює відкриття 1997 року: тоді під час видобутку вапняку в цьому самому районі виявили понад 40 наборів слідів завдовжки до 180 метрів.

Професор палеобіології Бірмінгемського університету Річард Батлер зазначив, що 3D-моделі дадуть змогу дослідникам продовжити вивчення цієї важливої частини національної спадщини та зроблять її доступною для прийдешніх поколінь.

Результати розкопок представлять на новій публічній виставці Breaking Ground, а також покажуть 8 січня у програмі Digging for Britain на каналі BBC Two з ведучою професоркою Еліс Робертс.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про унікальну знахідку в італійських Альпах: через танення льодовиків унаслідок глобального потепління науковці виявили сліди стародавньої екосистеми віком 280 мільйонів років. Серед знахідок – добре збережені відбитки лап рептилій і земноводних пермського періоду (298-251 мільйонів років тому), тобто ще до появи динозаврів.