Шанхайська астрономічна обсерваторія (ШАО) Китайської академії наук ввела в дію два нові 40-метрові радіотелескопи. Про це повідомляє агентство «Сіньхуа».
Нові об’єкти увійшли до китайської мережі радіоінтерферометрії з наддовгою базою (VLBI), яка тепер охоплює центр керування в Шанхаї та шість станцій, розміщених у різних регіонах країни: Шанхаї, Урумчі, Куньміні, горах Чанбайшань і Шигадзе.
Після встановлення нових антен максимальна базова лінія мережі VLBI зросла з 3200 до 3800 кілометрів. Це дасть змогу розширити ділянку спостереження неба на 25% та поліпшити кутову роздільну здатність в X-діапазоні на 18%.
Спорудження телескопів, що розпочалося у вересні 2023 року, було складним інженерним завданням через екстремальні умови розташування. Один із телескопів встановлено на висоті 4100 метрів, а інший – у регіоні з температурами до мінус 20 °C взимку.
За словами професора Шень Чжицяна, керівника ШАО, нові телескопи суттєво розширять можливості Китаю в галузі радіоастрономії. Вони допоможуть досліджувати надмасивні чорні діри, компактні астрофізичні об’єкти зі швидкою мінливістю, електромагнітні аналоги гравітаційних хвиль та галактичну динаміку.
Технологія VLBI діє як «віртуальний радіотелескоп», розмір антени якого дорівнює найбільшій відстані між станціями мережі. Це дає змогу отримувати чіткі радіозображення, точно визначати розташування космічних об’єктів та забезпечувати високоточне позиціювання зондів далекого космосу.