Японські вчені представили нове дослідження, яке ставить під сумнів поширену теорію про відносно молодий вік кілець Сатурна. За їхніми даними, ці структури можуть бути вдесятеро старшими, ніж вважалося раніше.
Як повідомляє Phys.org із посиланням на статтю в журналі Nature Geoscience, досі панувала думка, що яскраві крижані кільця Сатурна сформувалися щонайбільше 400 мільйонів років тому, тоді як сама планета виникла приблизно 4,5 мільярда років тому.
Однак японські астрономи дійшли висновку, що попередні оцінки віку кілець можуть бути хибними. На їхню думку, вік цих структур може бути співмірним з віком самої планети.
Попередні оцінки (100–400 мільйонів років) базувалися на даних космічного апарата «Кассіні», який до завершення своєї місії 2017 року зробив детальні знімки кілець. Науковців вразила їхня «чистота», що й стало аргументом на користь теорії про молодий вік.
За поширеною теорією, кільця Сатурна мали б потемніти через постійні зіткнення з космічними об’єктами та сміттям. Проте знімки «Кассіні» не виявили таких потемнінь, що й привело до висновку про пізніше формування кілець.
У новому дослідженні науковці провели комп’ютерне моделювання, яке показало: мікрометеорити під час зіткнення з кільцями повністю випаровуються, не залишаючи слідів. Це пояснює, чому кільця зберігають свою чистоту попри можливий давній вік.
За новими оцінками, вік кілець може становити від 2,25 до 4,5 мільярда років. На підтвердження своєї гіпотези дослідники зазначають, що рання Сонячна система була хаотичною та містила багато матеріалу, який міг стати будівельними блоками для формування кілець Сатурна.
Раніше вчені виявили на Сатурні енергетичний дисбаланс.