Місяць утворився 4,43-4,51 мільярда років тому, що приблизно на 80 мільйонів років раніше, ніж вважалося досі. Потужна вулканічна активність у минулому «омолодила» поверхню супутника Землі, через що попередні оцінки його віку були заниженими. Стаття з результатами дослідження опублікована в науковому журналі Nature.
Дослідники виявили, що ключову роль у формуванні сучасного вигляду Місяця відіграли приливні сили. Коли супутник перебував на відстані близько третини від теперішньої, його орбіта була більш витягнутою. Через це надра Місяця постійно розігрівалися – подібно до того, як сьогодні Юпітер впливає на свій супутник Іо.
За розрахунками вчених, внутрішнє нагрівання виявилося настільки потужним, що спричинило плавлення всієї місячної мантії. Це призвело до масштабного вулканізму, який тривав мільйони років і суттєво змінив поверхню супутника.
«Інтенсивний вулканізм фактично “обнулив” геологічний годинник Місяця. Тому зразки місячних порід показують не свій первісний вік, а лише час їхнього останнього сильного нагрівання», – пояснює директор Інституту дослідження Сонячної системи імені Макса Планка Торстен Кляйне.
Нове дослідження також пояснило, чому на поверхні Місяця спостерігається порівняно мало давніх кратерів. «Лава з надр Місяця могла заповнити ранні ударні басейни й зробити їх невпізнанними», – зазначив професор Алессандро Морбіделлі з Коледж де Франс.
За сучасною теорією, Місяць сформувався внаслідок зіткнення астероїда розміром із Марс із молодою Землею. Після катастрофи наша планета повністю розплавилася й викинула в космос величезну кількість матеріалу, з якого згодом утворився її супутник. Спершу Місяць був покритий океаном розплавленої породи, але поступово охолов і почав віддалятися від Землі.
Раніше повідомлялося, що На Місяці виявили воду земного та позаземного походження.