Головна Космос NASA розслідувало першу в історії авіакатастрофу на іншій планеті

NASA розслідувало першу в історії авіакатастрофу на іншій планеті

NASA розслідувало першу в історії авіакатастрофу на іншій планеті
NASA/JPL-Caltech

Американське космічне агентство NASA встановило причини аварії марсіанського гелікоптера Ingenuity, що сталася під час його 72-го польоту. За висновками експертів, збій у роботі навігаційної системи призвів до аварійної посадки апарата та пошкодження його гвинта. Про це повідомляється на офіційному вебсайті NASA.

Марсіанський дрон, який планували використовувати лише для п’яти польотів упродовж 30 днів, перевершив усі очікування, пропрацювавши на Червоній планеті майже три роки. Останній політ 18 січня 2024 року мав бути простим: підняття на висоту 12 метрів, фотографування та приземлення. Проте вже на 19-й секунді апарат почав знижуватися, а на 32-й секунді здійснив посадку й втратив зв’язок із Землею.

Говард Гріп, головний пілот Ingenuity з Лабораторії реактивного руху NASA, пояснив складність розслідування: «Коли ви проводите розслідування аварії на відстані 160 мільйонів кілометрів, у вас немає ні чорних скриньок, ні очевидців». За його словами, найімовірнішою причиною аварії стала недостатня текстурованість поверхні, через що навігаційна система не отримала достатньо орієнтирів для безпечної посадки.

Система візуальної навігації гелікоптера була оптимізована для польотів над територією з чіткою текстурою поверхні. Однак у кратері Єзеро, де здійснював політ апарат, місцевість складалася з відносно одноманітних піщаних дюн. Це дезорієнтувало апарат, унаслідок чого він розвинув надмірну швидкість під час приземлення.

Від удару об схил усі чотири лопаті гвинта зламалися на відстані третини від кінця. Через вібрацію одна з лопатей відірвалася повністю, а перевантаження системи живлення призвело до втрати зв’язку.

NASA’s Mars Chopper Concept (Animation)

Попри офіційне завершення місії, Ingenuity продовжує збирати дані з датчиків, які передаються через марсохід Perseverance. Крім того, інформацію збережено в пам’яті апарата щонайменше на 20 років для можливого майбутнього використання.

За словами керівника проєкту Тедді Цанетоса, досвід експлуатації Ingenuity довів, що космічна техніка не обов’язково має бути громіздкою та надміру захищеною для успішної роботи в суворих умовах Марса. Отримані дані вже використовують під час розроблення нового марсіанського гвинтокрила Mars Chopper, маса якого у 20 разів перевищить масу попередника.