Австралійська компанія Fleet Space розробила легкий геологічний сканер ExoSphere для дослідження надр космічних об’єктів. Пристрій створює тривимірні моделі розташування порід під поверхнею впродовж кількох днів, тоді як традиційні методи потребують кількох місяців. Про це повідомляє SpaceNews.
Новий сканер масою 9 кілограмів значно легший за аналогічні пристрої. Інженери компанії вже працюють над полегшеною версією масою 600 грамів, яка краще підходитиме для космічних місій.
Перше космічне випробування ExoSphere заплановано на 2026 рік. Пристрій відправлять на зворотний бік Місяця на платформі Blue Ghost компанії Firefly Aerospace. Протягом одного місячного дня (14 земних діб) сканер збиратиме дані про підповерхневі структури, реєструючи сейсмічні хвилі.
Проєкт привернув значну увагу інвесторів – Fleet Space залучила додаткові 100 мільйонів доларів США для розгортання власного супутникового угруповання, яке забезпечуватиме передачу даних під час місячних досліджень. За рік ринкова вартість компанії зросла більш як удвічі й сягнула 525 мільйонів доларів США.
Австралійське космічне агентство також підтримало розробку, надавши 2,6 мільйона доларів США на створення геофізичної установки для пошуку підповерхневих запасів льоду в районі Південного полюса Місяця.
Тестові зразки ExoSphere вже використовують деякі приватні компанії для розвідки корисних копалин на Землі. У Fleet Space наголошують, що завдяки компактності та простоті сканер буде корисним не лише для космічних місій, а й для дослідження надр у важкодоступних районах нашої планети.