Палеонтологи виявили надзвичайно рідкісні мікроскопічні скам’янілості захисних оболонок (пупаріїв) білокрилок у відкладеннях кратерного озера міоценової доби в Хіндон-Маарі поблизу Данідіна, Нова Зеландія. Знахідка є лише третім відомим прикладом таких викопних решток у світі та першим свідченням існування білокрилок у стародавніх лісах цієї країни. Про це повідомляє Interesting Engineering з посиланням на дослідження, опубліковане в науковому журналі Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments.
Виявлені скам’янілості мають розмір близько 1,5 мм на 1,25 мм, що робить їх майже непомітними для неозброєного ока. Під мікроскопом дослідники змогли розгледіти чорні овальні форми з чітко позначеними сегментами, розділеними глибокими борозенками.
Дослідники з Університету Отаго пояснюють, що для збереження таких делікатних структур потрібні особливі умови. За їхніми оцінками, близько 15 мільйонів років тому листок із пупарієм відокремився від дерева, був віднесений вітром у невелике озеро та швидко вкрився осадом на дні, що забезпечило винятково гарне збереження зразка.
«Відкриття цих крихітних скам’янілостей говорить нам, що ця група комах мешкає в Новій Зеландії щонайменше 15 мільйонів років», — зазначила Дафна Лі, співавторка дослідження.
Знахідка має особливе значення для розуміння біорізноманіття Нової Зеландії, де 14 000 видів комах є ендеміками — тобто не зустрічаються більше ніде на Землі. За словами науковців, це відкриття дозволяє краще зрозуміти роль комах у стародавніх лісових екосистемах країни та їхню еволюцію протягом мільйонів років.