Головна Наука Арктика може позбутися льоду вже у 2027 році. Які будуть наслідки

Арктика може позбутися льоду вже у 2027 році. Які будуть наслідки

Арктика може позбутися льоду вже у 2027 році. Які будуть наслідки
© Page Chichester / iStock

Учені з Гетеборзького університету (Швеція) заявили, що в найближчі три роки Арктика може повністю звільнитися від льоду. Дослідники називають цю подію «зловісним рубежем» для планети, який руйнівно вплине на клімат та екосистему. Про це повідомляє Daily Mail.

Згідно з прогнозами, перше літо без льоду в Арктиці може настати вже до 2027 року. Щоб вивчити сценарії зникнення крижаного покриву, вчені використовували 300 комп’ютерних симуляцій. Більшість моделей вказують на зникнення льоду в період з 2032 до 2043 року, але дев’ять із них пророкують, що це може статися вже через три роки, незалежно від того, наскільки людство скоротить викиди парникових газів.

Мінімальна площа крижаного покриву 2024 року становила лише 1,65 млн кв. миль. Для порівняння: середній показник 1979-1992 років становив 2,65 млн кв. миль.

Експерти зазначили, що танення льодів не спричинить підвищення рівня моря, оскільки лід уже перебуває в океані. Дослідниця Селін Хьозе вважає, що Північний Льодовитий океан почне поглинати більше тепла, що ускладнить формування льоду в майбутньому.

Танення арктичних льодів позначиться на кліматі по всьому світу. Учені пророкують, що це може обернутися похолоданням до -20 °C на півдні Європи та лісовими пожежами в Скандинавії. Доктор Хьозе пояснила, що зменшення площі льоду знижує відбиття сонячного світла, через що тепло залишається в океані, посилюючи глобальне потепління.

У березні 2022 року температура в деяких районах Арктики вже була на 50 °F (близько 10 °C) вищою за середню, що призвело до танення льодів навіть на Північному полюсі. Жовтень 2024 року став другим найтеплішим за всю історію спостережень, поступившись тільки жовтню 2023 року. За даними служби зі зміни клімату Copernicus, 2024 рік із високою ймовірністю стане найспекотнішим роком в історії. В останні 30 років площа морського льоду в Арктиці зменшувалася на 12% кожного десятиліття.

Доктор Александра Ян з університету Колорадо в Боулдері вважає, що хоча запобігти таненню льоду неможливо, сповільнити цей процес допоможе тільки скорочення викидів парникових газів. Це дасть людству час адаптуватися до змін і розробити стратегію боротьби зі змінами клімату.

Через глобальне потепління і танення арктичних льодів під загрозою вимирання опинилися білі ведмеді. Танення льодів заважає ведмедям полювати на нерп і тюленів, оскільки тепер вони змушені більше часу проводити на суші. Скоро хижаки будуть змушені проводити більшу частину життя на суші, що може призвести до їхньої голодної смерті. Попри це, ведмеді намагаються пристосуватися до нових умов існування. Щоб урізноманітнити раціон, вони почали активно шукати їжу на суходолі та вживати трави, ягоди, чайок і гризунів. Проте ця їжа не забезпечує їх достатньою кількістю калорій порівняно зі звичним раціоном.

Раніше норвезькі вчені з Університету Тромсе дійшли висновку, що танення арктичних морських льодів може призвести до різкого похолодання в Північній Європі.