![Вчені зі Швейцарії змусили деревину світитися. Як їм це вдалося Вчені зі Швейцарії змусили деревину світитися. Як їм це вдалося](https://sat.net.ua/wp-content/uploads/2024/12/leuchtholz-teaser-768x433.webp)
Деревину, що світиться, створила команда вчених зі Швейцарських федеральних лабораторій матеріалознавства і технологій (Empa’s Cellulose & Wood Materials) під керівництвом дослідника грибів Френсіса Шварце. Розробку можна використовувати для виготовлення дизайнерських меблів або ювелірних виробів. Подробиці навели на сайті лабораторії.
Ідея народилася завдяки грибу Armillaria mellea (опеньок осінній), який спричиняє білу гниль на деревах, а отже, є деревним шкідником. Деякі види грибів виробляють натуральну речовину люциферин, світіння від якої називається біолюмінесценцією. Деревина, пронизана грибковими нитками, випромінює зелене світло. Уперше дерево, що світиться, описав ще Арістотель, близько 2,4 тис. років тому.
За словами Шварце, переплетену структуру гриба і дерева можна описати як природний біогібрид, комбінацію живих матеріалів. Набагато складніше створити такий гібрид у лабораторних умовах, але швейцарські вчені досягли в цьому прогресу. Вони зуміли запустити процес створення світіння деревини й контролювати його в лабораторії.
Біотехнолог Френсіс Шварце проаналізував гриби, що світяться в природі, і розшифрував їхній генетичний код. Особливо потужним у плані світіння виявився опеньок без кільця (Desarmillaria tabescens). Його вчений схрестив із бальсою – належить до роду дерев родини Мальвових і вирізняється особливо низькою щільністю деревини.
Біогібрид грибка і деревини розвиває максимальну яскравість під час інкубації протягом трьох місяців. Desarmillaria любить особливу вологість: зразки бальсового дерева вбирають вологу у вісім разів більшу від своєї ваги за цей час. Ферментативна реакція в деревині запускається при контакті з повітрям. Світіння розкривається у всій пишноті приблизно через десять годин, випускаючи зелене світло з довжиною хвилі 560 нанометрів. Це триває близько десяти днів. Зараз дослідники працюють над тим, щоб у майбутньому тривалість світіння деревини тривала довше.
Примітно: у природі біолюмінесценція трапляється у найрізноманітніших організмів. Світло виробляється завдяки хімічним процесам, які вивільняють енергію у вигляді світла і тепла. Якщо порівнювати реакції генерації світла в природі на основі їхнього так званого квантового виходу, то переможцем виявляється світлячок зі значенням 40%, медузи, що світяться, сягають 17%, а гриби, що світяться, – 2%.
Раніше вчені виявили в Тихому океані загадкового молюска, що світиться в темряві. Новий вид отримав назву Bathydevius caudactylus.