Американські вчені досягли прогресу у створенні ядерного годинника на основі ізотопу торію-229, який дасть змогу вимірювати час із безпрецедентною точністю — до дев’ятнадцятого знака після коми. За інформацією The Conversation, дослідники змогли спостерігати ядерні переходи, що збуджуються ультрафіолетовим світлом, з частотою, яка перевищує частоту цезію в мільйон разів.
Відкриття може революціонізувати сучасні технології, які залежать від точного вимірювання часу. До 1967 року секунда визначалася як 1/86 400 доби, після чого Міжнародна система одиниць затвердила новий стандарт, заснований на частоті переходу електрона в атомі цезію-133, що становить 9 192 631 770 коливань на секунду.
Використання торію-229 у новому ядерному годиннику відкриває можливості для значно точніших вимірювань, оскільки частота переходів у його атомі перевищує показники цезію-133 в мільйон разів. Це досягнення особливо важливе для систем глобального позиціювання та фінансових транзакцій, які потребують надточної синхронізації.
Науковці підкреслюють, що нова технологія не лише покращить наявні системи хронометрії, а й дасть змогу вивчати надшвидкі процеси з безпрецедентною точністю. Підвищена точність вимірювання часу також сприятиме вдосконаленню систем GPS та інших технологій позиціювання.
Раніше науковці створили найточніший у світі атомний годинник.