Дослідники виявили генетичну мутацію, яка визначає руде забарвлення шерсті у кішок та пояснює, чому більшість рудих котів – самці, а триколірні та черепахові коти майже завжди самки. Про це повідомляється у препринтах досліджень, опублікованих на порталі bioRxiv.
Дві незалежні дослідницькі групи виявили, що ген Arhgap36, розташований на X-хромосомі, відповідає за виробництво РНК у меланоцитах – клітинах, що виробляють пігмент. У рудих котів ці клітини виробляють РНК у 13 разів більше через відсутність ділянки ДНК, яка регулює виробництво білка Arhgap36.
Науковці проаналізували зразки шкіри восьми котячих ембріонів – чотирьох рудих і чотирьох не рудих. Дослідження показало, що збільшення кількості Arhgap36 у меланоцитах активізує молекулярний шлях, який змушує клітини виробляти світлий червоний пігмент.
Японська дослідницька група підтвердила ці результати, проаналізувавши геноми 262 диких і домашніх котів. Вони виявили, що помаранчеві плями на шкірі триколірних котів містять більше РНК Arhgap36, ніж чорні або коричневі ділянки.
Відкриття пояснює механізм успадкування забарвлення у котів. Оскільки ген розташований на X-хромосомі, самки, які мають дві X-хромосоми, можуть мати комбінацію різних варіантів гена, що призводить до появи триколірного або черепахового забарвлення. Натомість самці, які мають лише одну X-хромосому, зазвичай бувають однорідного кольору.
Це відкриття є унікальним, оскільки раніше вважалося, що руде забарвлення у ссавців, включно з людьми, виникає через мутації в гені Mc1r. У котів виявлено абсолютно новий механізм, який раніше не спостерігався у тварин.
Точний час і місце появи цієї мутації поки невідомі, хоча деякі археологічні знахідки свідчать про наявність рудих котів ще в Стародавньому Єгипті.