Учені з’ясували еволюційний шлях переходу людини до прямоходіння

Дослідники виявили, як стародавні предки людини перейшли до пересування на двох ногах. Для цього були використані передові методи 3D-моделювання для вивчення викопних решток гомінідів. Про це йдеться у статті, опублікованій у науковому журналі American Journal of Primatology.

Науковці з Барселонського університету та Університетської школи Жимбернат застосували тривимірне моделювання для аналізу будови рухових м’язів різних видів викопних гомінідів. Технологія дозволила детально дослідити місця прикріплення плечового та триголового м’язів плеча в проксимальному епіфізі ліктьової кістки – ділянці, що відіграє ключову роль у деревному пересуванні.

Дослідження показало, що австралопітеки та парантропи поєднували прямоходіння з пересуванням по деревах, подібно до сучасних бонобо. Вчені також підтвердили наявність навичок деревного пересування у маловивченого виду Australopithecus sediba та викопного гомініна Paranthropus boisei, спосіб переміщення якого досі викликав дискусії в наукових колах.

Команда виявила, що різниця в пропорціях ділянок прикріплення м’язів між людьми та людиноподібними приматами пов’язана не лише з різними способами пересування, але й зі ступенем розвитку самих м’язів. Примітно, що більшість представників роду Homo, включаючи сучасних людей, не мають анатомічних пристосувань для лазіння по деревах.

Результати дослідження відкривають нові можливості для вивчення еволюції людини через аналіз зон прикріплення м’язів у викопних решток, що дозволяє визначити типовий спосіб пересування конкретного виду.

Більше публікацій за темою