Астрономи відкрили екзопланету, на якій рік триває менше земної доби

Телескоп TESS допоміг відкрити унікальну планету TOI-3261 b.

Міжнародна група науковців відкрила екзопланету розміром з Нептун, яка здійснює повний оберт навколо своєї зірки лише за 21 годину. Планета належить до рідкісного класу «гарячих Нептунів» і може допомогти вченим краще зрозуміти процеси формування планетних систем. Як повідомляється у науковому журналі The Astronomical Journal, це лише четверта відома екзопланета з настільки коротким орбітальним періодом.

Відкриття було зроблено за допомогою космічного телескопа TESS, який виявив характерні зміни у яскравості зірки TOI-3261. Подальші спостереження за допомогою наземних телескопів в Австралії, Чилі та Південній Африці підтвердили існування планети, яка отримала позначення TOI-3261 b.

Особливий інтерес для науковців становить взаємодія планети з материнською зіркою. Масивна зірка TOI-3261 створює потужний гравітаційний вплив та випромінює значну кількість енергії, що призводить до поступової втрати планетою своєї атмосфери. Комп’ютерне моделювання показало, що спочатку TOI-3261 b могла бути газовим гігантом, порівнянним за розмірами з Юпітером.

Дослідження також виявило, що щільність TOI-3261 b приблизно вдвічі перевищує щільність Нептуна, що свідчить про втрату легших елементів атмосфери під впливом зоряного випромінювання. За оцінками вчених, вік цієї зоряної системи становить близько 6,5 мільярда років.

Більше публікацій за темою